"Máme velmi vřelé, konstruktivní vztahy. Není to obchodní válka," řekl Putin novinářům po summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Putin připisuje vyšetřování evropské dluhové krizi. Podle něj někteří představitelé EK si přejí přesunout vnitřní problémy regionu na Rusko. Důvodem vyšetřování je podle něj hlavně obtížná ekonomická situace v eurozóně a přestože se vyšetřování týká většinou zemí mimo eurozónu Putin upozornil, že EU převážně dotuje východoevropské státy.
"Zdá se, že se nyní někdo v Evropské komisi rozhodl, že bychom měli sdílet část tohoto břemene. Ale tento přístup není konstruktivní," citovala Putina agentura Reuters.
EK v úterý oznámila, že zahájila šetření Gazpromu kvůli podezření, že brání zprůchodnění toku plynu mezi zeměmi střední a východní Evropy a snaží se některým z nich překazit plány na rozšíření zdrojů dodávek. Gazprom také zřejmě účtuje některým zemím neférově vysoké ceny tím, že nadále navazuje ceny svého plynu na světové ceny ropy. Ty v posledních letech na rozdíl od tržních cen plynu vesměs výrazně rostly.
Průměrná cena za dodávky plynu do Evropy od Gazpromu by letos měla činit 405 až 415 dolarů (zhruba 7800 až 8000 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu. To je zhruba pětinásobek průměrné promtní ceny na americkém trhu s plynem, kde je trh nyní přesycen kvůli růstu produkce plynu z břidlic.
Gazprom dodává do Evropy až čtvrtinu spotřebovaného plynu v regionu a pro některé země východu Evropy jako Slovensko nebo Bulharsko je ruský gigant prakticky monopolním dodavatelem. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a podíl více než 50 procent v něm vlastní stát.