Bývalý makléř UBS Kweku Adoboli stane před soudem

09.09.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 9. září (ČTK) - Soud v Londýně se v pondělí začne zabývat okolnostmi ztráty asi 2,3 miliardy dolarů (zhruba 45 miliard Kč), o které přišla největší švýcarská banka UBS. Její britská součást se bude snažit prokázat, že za ztrátu může bývalý makléř Kweku Adoboli. Pokud se potvrdí, že Adoboli prováděl finanční transakce v rozporu s interními pravidly, mohl by jít až na deset let do vězení.

Případ se dostal na světlo zhruba před rokem, kdy UBS šokovala finanční trhy sdělením, že u jednoho z makléřů odhalila neschválené transakce a falšování obchodních výkazů. Ztrátu tehdy vyčíslila na dvě miliardy dolarů, později ale její výši zpřesnila.

Případ je pozorně sledovaný nejen v londýnské City, ale i jinde. Je totiž jedním z největších případů svého druhu, které se dostaly před britské soudy. Adoboli, který byl na jaře propuštěn na kauci, od samého začátku vinu odmítá. Makléř během procesu několikrát změnil právníky a vyžádal si u soudu více času na přípravu.

Dvaatřicetiletý Adoboli, který má ghanský pas, na přípravě obhajoby spolupracoval s renomovanou advokátní kanceláří Bark & Co. Předpokládá se, že soudní přelíčení bude u trestního soudu trvat zhruba osm týdnů. Pak by měl soud vynést verdikt, zda je Adoboli vinen, či nikoliv.

I když UBS přišla o velkou částku peněz, sama účastníkem soudního řízení není. Adoboli totiž pracoval v její londýnské součásti Global Synthetic Equities, kde byl vedoucím týmu Delta One. Ten se specializuje na obchody s finančními deriváty.

Znalci tvrdí, že pokud se Adobolimu podařilo nashromáždit tak vysokou ztrátu, musel pracovat s pákovým efektem. Tedy za pomoci úvěrů a dalších nástrojů, kde využívá cizího kapitálu. Ve hře je i varianta, že pochybili zaměstnanci oddělení kontroly, jejichž úkolem je právě dohlížet na makléře, zda nepřekračují interní pravidla, a nevystavují tak banku nepřiměřenému riziku.

Případ Adoboli není výjimečný, i když případy takového rozsahu se neobjevují často. V posledních letech se s podobným problémem setkala francouzská banka Société Générale, což je vlastník české Komerční banky. Francouzské bance způsobil její bývalý makléř Jérôme Kerviel neschválenými transakcemi ztrátu až 6,8 miliardy dolarů (asi 133 miliard Kč). Kerviel byl před dvěma lety odsouzen k pěti letům vězení.

Ztráta, kterou UBS způsobil Adoboli, stála křeslo generálního ředitele Oswalda Grübela. Odejít museli i šéfové oddělení pro globální akciové obchody François Gouws a Yassine Bouhara. S řadou zaměstnanců bylo zahájeno disciplinární řízení pro podezření ze zanedbání povinností. Současný generální ředitel UBS Sergio Ermotti před pár dny rozeslal zaměstnancům oběžník, v němž je důrazně varoval, aby se vystříhali jednání, které jejich bývalého kolegu přivedlo až do soudní síně.

"Nesprávného počínání se dopouštíte i tehdy, když pochybení záměrně přehlížíte. To znamená, že nezasáhnete, když vidíte něco podezřelého, nebo se dostatečně nevěnujete obavám, ať už se zdají jakkoli malicherné," uvedl Ermotti. "Navzdory pokroku, jehož jsme od toho incidentu dosáhli, nesmíme nikdy zapomínat, že naše pověst je důležitější, než cokoliv jiného. Každý z nás je strážcem naší pověsti," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK