Akcie od ministerstva financí koupí institucionální investoři. Podíl za zhruba pět miliard dolarů by ale měla koupit sama AIG. Na konci transakce by tak měl vládě v AIG zůstat pouze menšinový podíl.
Samotný záměr prodat část akcií AIG překvapivý není, zarážející je podle analytiků rozsah plánovaného prodeje. AIG bývala největší pojišťovnou a vláda v ní má dnes kolem 53 procent akcií. Až zamýšlenou část akcií prodá, sníží podíl v AIG na zhruba 20 procent.
Záměr vlády znamená řadu změn, které pojišťovnu čekají. Tou nejvýznamnější je patrně to, že nad ní teď bude mít dohled centrální banka (Fed). AIG totiž vlastní i menší banku, takže Fed nad ní bude vykonávat dohled jako nad každou jinou bankovní institucí, která od obyvatel přijímá vklady a poskytuje úvěry. Ministerstvo financí ale ztratí možnost diktovat podmínky prodeje dalších akcií.
AIG minulý týden prodala část podílu v asijské součásti AIA a za získané peníze koupí od vlády své vlastní akcie za zmíněných zhruba pět miliard dolarů. Když AIG oznamovala prodej podílu v AIA, analytici dávali najevo zklamání, že pojišťovna nenakupuje víc vlastních akcií. V té době ale také čekali, že vláda bude v AIG prodávat mnohem menší podíl.
Analytici investiční banky Barclays Capital uvedli, že investoři budou patrně zklamaní, pokud vláda nebude mít akcie AIG prodány do listopadových prezidentských voleb. Prezident Barack Obama, který usiluje o znovuzvolení, bude muset obhajovat využití peněz daňových poplatníků na podporu amerických firem během finanční krize. Republikánští oponenti rádi poukazují na to, že záchrana soukromých firem přišla poplatníky draze.
Vláda prostřednictvím ministerstva financí a dalších státních institucí pořád ještě vlastní podíly ve stovkách firem, kterým pomocí různých vládních programů během krize pomohla. Pomoc ještě nesplatilo více než 300 menších bank, zhruba 74 procent akcií vláda pořád ještě drží ve finanční společnosti Ally Financial, což je bývalá finanční divize automobilky General Motors. Vláda už umořila i celý podíl v bance Citigroup s výjimkou prioritních akcií, které jí přinášejí osmiprocentní dividendu.
Představitelé americké administrativy popírají, že by snaha zbavit se podílů ve firmách souvisela s nadcházejícími prezidentskými volbami. Někteří činitelé AIG, mezi nimi i generální ředitel Bob Benmosche, v minulých týdnech avizovali, že vláda z AIG úplně vycouvá do roku 2013.