"Francie bude prosazovat přestávku v rozvoji produkce biopaliv, které konkurují potravinám," řekla mluvčí vlády. Sama Paříž plánuje omezit podíl biopaliv v pohonných hmotách z nynější sedmiprocentní úrovně, plyne podle agentury Reuters ze zápisu vládního zasedání.
Francie je v čele snah o reakci na třetí prudký vzestup světových cen potravinových komodit za poslední čtyři roky. Letos je jeho příčinou rozsáhlé sucho na americkém Středozápadě a v některých částech Evropy, zejména v Rusku.
Hollande v úterý řekl, že jedná s dalšími šéfy států skupiny G20 o vybudování strategických zásob zemědělských komodit. Bylo by to jedno z nejzásadnějších opatření, jaké by svět proti růstu cen přijal. Některé evropské země jako Itálie už v tom Paříž podpořily, není ale jasné, zda se k tak nákladnému a potenciálně obtížnému kroku kladně postaví klíčové země jako USA a Čína.
Evropská unie vypracovala návrh na omezení používání biopaliv založených na zemědělských plodinách a odstranění veškerých státních subvencí na ně, ale až od roku 2020. Brusel se tak po letech váhání ztotožnil se všeobecnou kritikou, která poukazuje na její zhoubný vliv na životní prostředí a negativní dopad na produkci potravin.