Pilsen Steel, stíhaný 26 věřiteli, čeká na páteční verdikt soudu

13.09.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 13. září (ČTK) - Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, které se od listopadu potýkají s dluhy a odstávkami kvůli nedostatku peněz na provoz, čekají na páteční verdikt Krajského soudu v Plzni. Ten by mohl rozhodnout o úpadku podniku, který podle 26 přihlášených věřitelů dluží stovky milionů korun. Firma s více než 900 zaměstnanci nevyrábí od konce června, dodávky energií zatím nebyly obnoveny, zjistila ČTK.

"Čekáme na verdikt soudu. Jeho zítřejší nerozhodnutí by za současné situace bylo tím nejšpatnějším řešením," řekl ČTK personální šéf podniku Pavel Ratislav. Podnik zatím peníze lidem na výplaty nedluží, ale Ratislav už poslal zaměstnancům informace, že zpoždění srpnových výplat bude. Firma má nyní peníze na účtech blokované bankou. Zdroje financí, z nichž byly doposud vypláceny mzdy, se vyčerpaly a další peníze, jichž je dost na zabezpečení zaměstnanců, blokuje banka, dodal.

"Pokud by soud rozhodl o úpadku, měl by strategický investor, s nímž se jedná, s insolvenčním správcem a výborem věřitelů volnější pole působnosti," řekl zdroj z vedení podniku.

Podle informací ČTK i od lidí z firmy by měla být možným kupcem podniku skupina miliardáře Karla Komárka. "Jsou to spekulace na úrovni jedna paní povídala a KKCG je nebude komentovat," řekl ČTK ředitel komunikace KKCG Dan Plovajko. Možným kupcem by mohl být také otec Karla Komárka, spoluvlastník strojírenského holdingu Bonatrans Group. "Vůbec o tom nic nevím," řekla dcera Jitka Komárková ze skupiny.

Zaměstnanci zatím z firmy hromadně neodcházejí, protože čekají na začátek října, kdy se má, podle slibů vedení rozběhnout výroba. "Pokud by nedostali srpnové peníze do koce tohoto měsíce, nastal by problém," uvedl zdroj. Rozběh plné výroby pecí by trval asi měsíc.

"Myslím, že soudce zase zítra nic nevyhlásí. Nejlepší by bylo, aby podnik co nejdříve převzal finanční partner, který do něj dá peníze," řekl Roman Štix z plzeňské firmy Alfa max Czech, která kvůli už tři čtvrtě roku nesplácenému dluhu podala v květnu jako první návrh na insolvenci. Pilsen Steel podle Štixe s věřiteli nekomunikuje, pouze mu před časem navrhl, aby návrh stáhl výměnou za to, že splatí dluh do dvou let. "Zájem o fabriku je. Konkurzní správce by zajistil, aby ji investor nekupoval vybrakovanou," uvedl. Kupec si ale, podobně jako někteří odběratelé i dodavatelé, přeje, aby ruský majitel Igor Šamis z firmy odešel.

"Zákazníci mu nic nedají, už prý mu nevěří. Chceme úpadek, aby tam byl nejmenovaný insolvenční správce na tři měsíce, který by po třech měsících firmu předal investorovi, který by do ní dal peníze. A zajímá se o nás opravdu pracháč z Česka," řekl předák odborů Miroslav Cink. Podle něj se v podniku mluví o startu výroby od října a také o tom, že moskevská Vněšekonombanka za Šamise dluhy zaplatila.

Jednání u soudu se všemi věřiteli bylo už před měsícem. Soudce podniku ponechal čtrnáctidenní lhůtu, aby se dohodl s věřiteli na platbách a se strategickým investorem na prodeji podniku. Právníci Pilsen Steelu tehdy předložili rámcovou dohodu s možným kupcem a zápisy z jednání o řešení pohledávek vedenými mezi Šamisem, Vněšekonombankou, která mu na nákup podniku půjčila. Další jednání Šamise, banky a investora bylo v Moskvě ve středu, jeho závěry však nejsou známé.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK