Krok americké centrální banky Fed zmírňuje riziko negativního vývoje v největší světové ekonomice, což logicky finanční trhy vyhodnocují kladně, řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Pozitivní impulz dosahuje i do tak okrajových trhů, jako je pražská burza. Krátkodobě mohou kroky ECB a Fedu skrze snížení averze k riziku podpořit celou řadu finančních aktiv včetně titulů na pražské burze. "Dlouhodobé problémy pražské burzy se tím ale nevyřeší. Objemy obchodů se po jednom či dvou dnech o něco vyšší aktivity nejspíše vrátí zpět na velmi nízké úrovně," dodal.
Další vlna kvantitativního uvolňování v USA přispěje ke snížení pravděpodobnosti nejhorších scénářů na trhu s pozitivním vlivem na ocenění akcií, souhlasil analytik makléřské společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Nicméně se obává, že pozitivní vliv na pražskou burzu bude jen omezený a dočasný. "Investoři jsou sice nyní ochotnější jít do rizika, což svědčí středoevropským trhům, ale nečekám žádný prudký obrat v jejich vnímání atraktivity tuzemského akciového trhu," podotkl.
Efekty kvantitativního uvolňování se budou na českém finančním trhu v pozitivních účincích sčítat s nynějšími evropskými události, míní analytik BH Securities Petr Hlinomaz. To může podle něj nějakou dobu vést k pokračujícímu růstu trhů, ale ten v kontrastu s chabým vývojem ekonomik znamená velkou pravděpodobnost vzniku bublin na finančních trzích. "Do konce roku by ale byla na místě větší skepse a spíše se lze nadít zřejmě jen stagnace nebo drobného celoročního růstu českých akcií," odhadl.
Fed předpokládá, že třetí kolo kvantitativního uvolňování bude potenciálně v masivním rozsahu. Nestanovil žádný limit, do kterého bude nakupovat dluhopisy. Šéf Fedu Ben Bernanke ve čtvrtek naopak řekl, že nákupy budou pokračovat tak dlouho, dokud nebude ekonomika v pořádku.