O kolik kvůli zákazu přijdou na tržbách kamenné obchody, hotely a restaurace, nechtěl Juračka odhadovat. Své členy SOCR na zákaz rychle upozorní a je třeba ho dodržovat, řekl Juračka, opatření je ale kontraproduktivní. Kdo alkohol skutečně bude chtít, nebo ho potřebuje, vždycky si ho sežene z nelegálních zdrojů, upozornil. Zákazníci se podle něj mohou začít obracet na takzvaný garážový prodej.
Obchodní řetězce začaly po vyhlášení zákazu tvrdý alkohol z prodeje ihned stahovat. "Zajistíme mimořádnou večerní směnu a není pro nás problém tvrdý alkohol stáhnout z prodeje," řekl mluvčí hypermarketu Globus Libor Tomáš. "Ráno to v regálech nebude," dodal.
Také Kaufland připravuje okamžité stažení tvrdého alkoholu z prodeje. "My samozřejmě vyhlášku respektujeme, bude to ale chvíli trvat, máme hodně prodejen, některé mají otevřeno až do půlnoci" řekl ČTK mluvčí řetězce Michael Šperl. Připustil, že opatření bude pro společnost znamenat ztrátu. "Zákazníkům situaci vysvětlujeme," dodal. "Nařízení ministerstva zdravotnictví budeme respektovat," doplnila mediální zástupkyně řetězce Billa Gabriela Bechynská.
Podle průzkumu společnosti Mag Consulting z tohoto týdne bude úplný zákaz nalévání lihovin znamenat pro restaurace pokles tržeb o šest až osm procent.
Šéf Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL) Petr Pavlík ČTK řekl, že zákazu rozumí a chápe ho. "Situace je opravdu velmi vážná. Nicméně je potřeba si uvědomit, že ten trh, který zabil lidi, je právě ten černý trh, a to je ten jediný, který teď bude aktivní a který se rozbují, protože lidé budou chtít alkohol," upozornil Pavlík, který je současně šéfem největší české likérky Stock Plzeň.
Podle něj by se měla vést diskuze státních orgánů a odborných kruhů, která by měla vytvořit krátkodobý i dlouhodobý akční plán pod garancí vlády. Pavlík navrhuje, aby v ní byli zapojeni celníci, ČOI, SZPI, ministerstva zdravotnictví i financí a UVDL.
Ušlé tržby likérek i spotřební daň podle něj nejsou nyní důležité. "Je nutné ochránit lidi. Rozumím tomu, nicméně si nemyslím, že to je šťastný krok, protože přesně nahrává černému trhu," dodal. Lidé budou vyhledávat alkohol, jeho spotřeba zákazem prodeje neklesne.
Podobně se vyjádřila Potravinářská komora. Zavedení plošného zákazu lihovin podle ní poškodí poctivé výrobce a naopak posílí černý trh. Poukázala na to, že kontroly se zaměřují především na legální výrobce. Potravináři kvůli otravám navrhli omezit či zcela zakázat dovoz metanolu do země.
Ministerstvo zdravotnictví dnes s okamžitou platností zcela zakázalo prodej a nalévání tvrdého alkoholu nad 20 procent na celém území republiky. Zákaz platí od chvíle vyhlášení v médiích a mohl by trvat i několik týdnů. Zákaz platí pro všechny obchody, restaurace, hotely i internetový prodej, dosud byl zakázán prodej jen ve stáncích. Zákaz se zpřísňuje i v obsahu alkoholu, dosud platil jen pro třicetiprocentní lihoviny a silnější.