Obecně se předpokládá, že návrh nového dozorového rámce bude klíčovou součástí snah o posílení finančního systému v Evropě. Měl by také pomoci ukončit dluhovou krizi, které už asi tři roky otřásá eurozónou.
Ministři financí ze všech 27 členských zemí Evropské unie podle agentury AP o víkendu v Nikósii probírali návrhy, které před pár dny předložila Evropská komise jakožto exekutiva EU.
Komise chce, aby Evropská centrální banka (ECB) plnila roli dohledu a zároveň dostala další rozsáhlé pravomoci - počínaje oprávněním udělovat a odnímat bankovní licence až po možnost vyšetřovat banky a pokud k tomu bude důvod, tak jim i vyměřovat pokuty.
Řada pozorovatelů a evropských politiků volá po vytvoření bankovní unie, což by byla jednotná pravidla pro všechny banky. Navrhovaná bankovní unie by podle nich pomohla upevnit vazby mezi jednotlivými členskými zeměmi EU a přispět k vyřešení dluhové krize v eurozóně.
Vytvoření jednoho dohledu nad bankami je důležitou součástí popsaného plánu a musí fungovat dřív, než se budou zvažovat další kroky. K těm patří například jednotné pojištění vkladů v celé EU, dále pouze jeden způsob zavírání bank, které se dostanou do existenčních potíží, a také možnost, aby záchranný fond eurozóny mohl přímo pomáhat i ohroženým bankám a peníze nepůjčovat pouze vládám.
Na podobě rámcových opatření se musí shodnout všech 27 zemí EU, i když pravidla se budou zpočátku vztahovat pouze na eurozónu. Zbylých deset zemí EU včetně České republiky se může připojit, pokud budou chtít. Nebudou ale mít hlasovací práva v ECB, protože neplatí eurem.