"Na rok 2012 je naplánovaný deficit státního rozpočtu ve výši 105 miliard korun. Bez podpory obnovitelných zdrojů by ale činil jen 90 miliard," uvádí studie. Na problematiku nabízí i jiný pohled: "Kdybychom nepodporovali obnovitelné zdroje, mohli jsme zrušit daň z nemovitostí i dálniční poplatky a ještě by nám tři miliardy korun zbyly." ČTK vyjádření zástupců obnovitelných zdrojů zjišťuje.
Podpora obnovitelných zdrojů jen za letošní rok stojí 38 miliard korun. Z toho stát přispívá částkou 11,7 miliardy korun, další část hradí spotřebitelé v cenách elektřiny. Průměrná rodina platí ročně za obnovitelné zdroje podle propočtů Next Finance 1047 korun. Většina z toho jde na podporu solárních elektráren.
Příští rok však stát již na obnovitelné zdroje poskytne méně než 11,7 miliardy korun, což ve výsledku přinese další růst cen elektřiny. Vážný dopad mají obnovitelné zdroje také na průmysl, který kvůli nim více platí za elektřinu. "Při podpoře dané v roce 2011 průmysl podpořil obnovitelné zdroje částkou 8,2 miliardy korun, která mohla jít do investic za účelem zvýšení konkurenceschopnosti průmyslu nebo do výzkumu," uvádí studie.
Pozitivně se ale sektor obnovitelných zdrojů podle Next Finance projevil ve snížení nezaměstnanosti. "Díky podpoře obnovitelných zdrojů vzniklo v ČR navíc 28.000 pracovních míst," tvrdí studie. Například ve fotovoltaice však bude výroba časem více automatizovaná a počet zaměstnanců se bude snižovat.
V dalších letech povede systém podpory obnovitelných zdrojů podle studie ke státním výdajům ve výši tři čtvrtě bilionu korun. To i navzdory tomu, že Energetický regulační úřad chce podporu obnovitelných zdrojů od roku 2014 zastavit. Stávající zdroje mají totiž garantovanou návratnost v některých případech i na 20 let.
Podle závěrů prezentované studie by se zřejmě více vyplatilo prostředky vynaložené na obnovitelné zdroje investovat do zateplení budov. Tím by spotřeba energie v ekonomice klesla, snížila by se i závislost na dovozu plynu a udržely by se investice do bydlení.