Podle mediálního zástupce největší české likérky Stock Jiřího Janouška podlehly zřejmě slovenské státní orgány tlaku domácích výrobců lihovin, kteří se snaží využít situace. "Drtivá většina alkoholu z ČR je na Slovensku ve standardním spotřebitelském balení od renomovaných výrobců a tato známá jména nepředstavují pro slovenského spotřebitele žádné nebezpečí nebo problém," dodal. Problematický alkohol na Slovensku pocházel z internetového obchodu, což nemá podle Janouška souvislost se standardní distribucí. Názor Stocku podpořila i Potravinářská komora ČR.
Například likérka Jan Becher-Karlovarská Becherovka se již prostřednictvím Evropské konfederace výrobců lihovin (CEPS) obrátila na zástupce Evropské komise se žádostí o posouzení omezení obchodu s lihovinami. CEPS prý chápe závažnost situace a snahy české vlády ochránit zdraví svých obyvatel, obává se ale toho, že plošný zákaz prodeje všech lihovin s obsahem alkoholu nad 20 procent může celou situaci ještě zhoršit. Podle generálního ředitele likérky Anthonyho Schofielda současná situace vážně ohrožuje export a poškozuje pověst ČR v zahraničí.
Sdružení v dopisu také žádá Evropskou komisi, aby pomohla české vládě při hledání řešení. Poslední vládní opatření, která zakazují prodej legálních produktů, pouze zvýší poptávku po nekvalitních lihovinách a podpoří černý trh, domnívá se CEPS.
"Bude to denně znamenat řádově další stovky tisíc korun ztráty, dodáváme tam asi deset procent naší produkce," řekl ČTK mluvčí druhé největší české likérky, ústecko-prostějovské Granette & Starorežná. Ztráty z omezeného domácího trhu firma už dříve odhadla na pět milionů korun denně.
O omezení výroby zatím neuvažuje likérka Rudolf Jelínek. "Situaci řešíme, na tento týden jsme ihned pozměnili výrobní plán. Stopli jsme výrobu na Slovensko. Nahrazujeme výrobky, které měly jít na tamní trh, výrobky určenými pro jiné trhy," řekl ČTK místopředseda představenstva vizovické likérky Rudolf Jelínek Zdeněk Chromý.
Vývoz na Slovensko podle něj představuje asi 25 procent veškerého prodeje likérky. "Je to pro nás zásadní problém," uvedl Chromý. Ztráty způsobené prohibicí společnost odhaduje na miliony korun týdně. "Na tento týden pro lidi práci máme," dodal Chromý.
Jindřichohradecká společnost Fruko-Schulz na Slovensko loni vyvezla zboží v řádech procent a milionových tržeb. Více než zákaz dovozu alkoholu na Slovensko ji tíží celková situace na trhu. "Pro nás je to úplná tragédie, nevyrábíme, neprodáváme. Museli jsme vyklidit výlohy. Naši odběratelé nám chtějí vracet zboží. To jsme nečekali. My, kteří upozorňujeme deset let na černou výrobu, tak jsem na to doplatili," řekl ČTK ředitel společnosti Josef Nejedlý. Fruko-Schulz loni vyrobilo 48.000 hektolitrů lihovin, na export šlo zhruba 12 procent.
Z ČR se na Slovensko v letošním prvním pololetí vyvezl tvrdý alkohol v hodnotě 238 milionů korun. Za loňský rok činil export lihovin 570 milionů korun. Vyplývá to z databází Českého statistického úřadu.
Export lihovin na Slovensko v tisících Kč:
2005: 672.873
2006: 546.237
2007: 673 573
2008: 697.693
2009: 578.186
2010: 582.399
2011: 570.152
2012: 238.014 *
* první pololetí 2012