Sdružení prý respektuje mimořádná opatření vlády, která mají ochránit zdraví obyvatel. "Věříme, že zavedení těchto opatření bylo nutné, ale stávající situaci nepovažujeme za dlouhodobě únosnou právě s ohledem na ochranu zdraví obyvatelstva a zamezení dalšího rozvoje černého trhu," uvedl Schofield. Delší trvání prohibice by podle něj přineslo zvýšená zdravotní rizika a rozsáhlé negativní společenské a fiskální dopady.
Likérníci navrhují zrušit zákaz u zkontrolovaných šarží, které lze dohledat podle výrobních kódů nebo čísla šarže. Naopak u nedohledatelných výrobků by měl být prodej dále zakázán. Na trh by podle Schofielda měly být uvolněny i v důsledku Hegerova nařízení aktuálně blokované zásoby lihovin. Těch je podle odhadů více než 20 milionů litrů.
Z dlouhodobého hlediska sdružení mimo jiné navrhuje omezení velikosti spotřebitelských balení tvrdého alkoholu ze šesti na tři litry, zavedení registračních pokladen v gastronomii a regulaci pěstitelského pálení. Velké likérky navrhují i znovuzavedení kriminalizace nepovoleného pálení a vytvoření speciální kriminalistické skupiny, která by řešila černý obchod s lihem.
Zákaz prodeje nápojů s obsahem alkoholu nad 20 procent, který platí od pátku, doléhá už i na výrobce. V pondělí zastavila výrobu frýdecko-místecká likérka AB style, dnes zatím na dva dny Karlovarská Becherovka. Tuzemské likérky už dříve odhadly, že denně přicházejí o 15 milionů korun.
Vláda pracuje na postupu, jak po zavedení dočasné prohibice znovu otevřít trh s tvrdým alkoholem. V prvním kroku by měl být uvolněn prodej nové produkce lihovin, které budou mít laboratorně ověřený "rodný list" a na jeho základě budou opatřeny novým kolkem. Vyhláška o kolcích bude hotova ve čtvrtek, uvedl dnes premiér Petr Nečas s tím, že kolky by měla státní tiskárna cenin připravit do konce příštího týdne. Šarže nyní uskladněných lihovin by měly být zkontrolovány a překolkovány.
Návrh Českého sdružení pro značkové výrobky:
Krátkodobá opatření:
1. Zrušit zákaz prodeje výrobků, které prošly kontrolou výrobních šarží v definovaném rozsahu, které jsou podle výrobního kódu nebo čísla šarže dohledatelné.
2. Zakázat prodej nedohledatelných výrobků, které nesplňují podmínky dohledatelnosti prostřednictvím výrobního kódu nebo čísla šarže.
3. Ustanovit koordinační skupinu složenou z odpovědných státních orgánů a profesního sdružení výrobců, která by se účinně a dlouhodobě podílela na efektivní regulaci a kontrole trhu.
Dlouhodobá opatření:
1. Dokonalá denaturace lihu pro nepotravinářské účely a evidence pohybu i denaturovaného nepotravinářského lihu,
2. Snížení objemu spotřebitelských balení ze 6 na 3 litry,
3. Zavedení registračních pokladen v gastronomii a současně omezení prodeje alkoholických nápojů pouze na stálé kamenné prodejny a podniky
4. Vytvoření stálé speciální kriminalistické skupiny zabývající se problematikou nelegální výroby a obchodu s lihem,
5. Překvalifikovat držení nepřihlášené destilační aparatury a nakládání s nelegálním alkoholem zpět na trestný čin
6. Regulovat pěstitelské pálení stejnými bezpečnostními prvky jako je běžná výroba a distribuce tzn. ochrannou známkou a maximální velikostí balení
7. Definování a zavedení dodavatelské certifikace a zpřísnění podmínek pro vydávání povolení daňových skladů