Polovina restaurací vykázala desetiprocentní pokles v tržbách, čtvrtina dotazovaných vykazuje propad 20 procent a ztráta u zbytku zařízení veřejného stravování se pohybuje v rozmezí 30 až 40 procent tržeb, uvedla v tiskové zprávě hotelová asociace. Nešťastné bylo podle restauratérů zejména načasování začátku nařízení na páteční večer, kdy je tradičně návštěvnost velmi vysoká. Provozovatelům zařízení dále chyběla možnost získat přesnější informace například prostřednictvím telefonické krizové linky, výklad opatření poskytlo ministerstvo zdravotnictví teprve v sobotu večer, stěžovala si podle AHR řada z nich.
Zákaz prodeje se vztahuje na všechny lihoviny s dvacetiprocentním a vyšším obsahem alkoholu. Vláda nyní pracuje na postupu, jak nařízení alespoň částečně zmírnit. Pomoci by mohl například "rodný list", který by veškerý prodávaný alkohol musel povinně mít a který by dokazoval, že je nezávadný. Vyhláška o kolcích bude hotova ve čtvrtek, uvedl dnes premiér Petr Nečas s tím, že kolky by měla státní tiskárna cenin připravit do konce příštího týdne. Šarže nyní uskladněných lihovin by měly být zkontrolovány a překolkovány.
Kolkovány by měly být ale i láhve, které už mají prodejci a restauratéři uskladněny. I u nich bude podle návrhu vyžadováno vyšetření akreditovanou laboratoří na metylalkohol a identifikování celého distribučního řetězu. "Nedovedu si představit, že třeba kvůli několika láhvím whisky budu psát do destilérky ve Velké Británii," reagoval prezident AHR Václav Stárek. I kdyby tato povinnost přešla na dovozce, jde o příliš komplikované opatření. Stáhnout z oběhu by se měl prý pouze ten alkohol od výrobce, u kterého policie našla metanol, nebo takový, který může být se závadným alkoholem zaměněn.