Likérky jsou na nové kolky připraveny,nejasnosti jsou kolem zásob

20.09.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 20. září (ČTK) - Velké české likérky udělají vše, co jim nařizují státní orgány, aby se mohl od příští středy zmírnit plošný zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Kvůli sérii otrav závadnými lihovinami trvá od pátku. Pokud budou mít nové kolky v druhé polovině příštího týdne, jak slibuje ministerstvo financí, ihned nimi začnou nové produkty označovat. Výrobci to ale mají za zbytečný administrativní krok, protože černý trh si nové kolky také zajistí a problém s nekvalitním alkoholem to nevyřeší, uváděli v dnešní anketě ČTK. Evropská konfederace výrobců lihovin vyzvala vládu, aby od záměru zavádět nové kolky ustoupila.

Velké nejasnosti panují kolem alkoholu, který zůstal ve skladech likérek, distributorů i prodejců. Není například jasné, kdo bude ověřovat jejich nezávadnost a vydávat "rodokmeny". Podle etablovaných likérek je to nadbytečný krok, protože celá kauza otrav metanolem je věcí černého trhu a rodné listy už generovaly dříve. Unie výrobců a dovozců lihovin nekomunikuje, největší likérka Stock se k současné situaci odmítla vyjádřit.

Ministři zdravotnictví, zemědělství, financí a průmyslu a obchodu mají do příští středy vymyslet plán, který by umožnil uvolnění prodeje prokazatelně nezávadné části z přibližně 21 milionů zablokovaných litrů lihovin. Zatím se počítá se zpětným zjištěním šarže lihu, laboratorním prověřením jeho nezávadnosti a následným vydáním "rodokmenu". Pak nevylučují, že by je bylo možné prodávat i se současnými kolky.

"Rodné listy má každý náš výrobek už dávno. Pokud budou kolky k dispozici, umíme reagovat okamžitě," řekl Pavel Kadlec, ředitel Granette & Starorežná Distilleries, dvojky českého trhu lihovin. Nový alkohol může likérka vyrobit a dodat na pulty do 24 hodin od dodání kolků, podle Kadlece ale záleží na objednaném množství a jeho struktuře. "Uděláme vše, co po nás vláda bude chtít, zatím ale máme jen informace z tisku. Nevíme, jak budou vypadat takzvané rodné listy či kolky a kdy budou k dispozici," uvedl ředitel závodu v Prostějově Karel Lyčka.

Podle ředitele likérky Fruko-Schulz ředitele Josefa Nejedlého nejsou nové kolky dostatečným řešením a padělatele lihovin nevymýtí; je nutné ponechat zákaz prodeje alkoholu na tržištích a ve stáncích. Zavedení nových kolků nebude bezproblémové, protože nyní je jich asi 15 druhů a Nejedlý neví, jak to bude s novými. "Pokud to tak zůstane, nejsme schopni za několik dnů vyrobit celý sortiment," dodal.

Rudolf Jelínek nemá problém opatřit nově vyrobené destiláty novými kolky. "Problém by bylo překolkovat staré lahve. Byla by to dvojí práce a dvojí náklady," řekl místopředseda představenstva likérky Zdeněk Chromý. Podle něj je v případě etablovaných likérek nadbytečné vydávat takzvané rodné listy prokazujících nezávadnost alkoholu. "Celá kauza je věcí černého trhu. Rodné listy se u nás generovaly historicky. Dlouhodobě kontrolujeme vstupní suroviny, sledujeme šarže, jsme schopni dohledat, kam jsme výrobek expedovali a z čeho jej vyrobili," řekl.

Jednatel likérky AB style ve Frýdku-Místku Jana Palla vidí největší problém v ověření kvality skladových zásob. "Nedovedu si představit, že by se dělal atest každé lahve. Přijatelnější by bylo ověřovat původ lihu a jeho nezávadnost u denní produkce a podle šarží. I tak to ale bude hodně časově náročné a alkohol by se na trh dostal v řádu týdnů. To by mohlo být pro nás likvidační," řekl.

Menší likérka AP Liquors z Dolního Bousouva v okrese Mladá Boleslav příliš nevěří výrobě nových kolků. "Jestliže se daly sehnat staré kolky, tak se najdou lidé, kteří je nahradí stejně znova," řekla zástupkyně firmy Jana Scheithauerová. Likérce se zamlouvá plánované zavedení testů na nově vyráběný alkohol a "rodného listu". "To už na požádání děláme," uvedla Scheithauerová.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK