Ukrajina vstoupila do WTO v roce 2008 a noví členové organizace byli vesměs nuceni dřívějšími přijmout přísné podmínky ve výši cel. Ukrajina si na to začala brzy stěžovat, protože její maximální sazby cel, které jsou u většiny starších členů vysoko nad aktuálními cly, byly takřka na úrovni platných cel.
Kyjev teď chce tyto limity zvýšit u více než 350 položek zboží včetně automobilů nebo potravin. Loňská hodnota tohoto dovozu do Ukrajiny přesáhla 4,6 miliardy dolarů (88 miliard Kč).
Ukrajina v dokumentu uvedla, že je připravena zahájit se členy WTO jednání o ústupcích. Podle několika diplomatů však tak obsáhlá žádost se prakticky rovná nutnosti zahájit komplikovaná a mnohostranná jednání o samotných podmínkách členství Ukrajiny ve WTO.
Obchodní deficit Ukrajiny loni vzrostl o více než 50 procent a Kyjev už dříve pohrozil, že by mohl zablokovat dovoz automobilů. Vláda také dala najevo, že chce zlepšit své podmínky členství ve WTO.
Mluvčí Úřadu obchodního zmocněnce USA Carol Guthrieová prohlásila, že rozhodnutí Ukrajiny vyvolává "řadu závažných obav a otázek". Někteří obchodní experti se obávají, že tak radikální plán by vedl k novému projednávání stovek obchodních dohod, což by řada zemí mohla využít ke zvyšování svých cel a výsledkem by mohla být spirála protekcionistických kroků s drastickým dopadem na globální ekonomiku.
Ochranářské tlaky se v posledních letech od začátku globální finanční krize a ekonomické recese zvyšují, zatím jsou ale stále pod kontrolou. Šéf WTO Pascal Lamy, který dnes předpověděl, že světový obchod letos poroste jen o 2,5 procenta, před nebezpečím protekcionismu opakovaně varuje.