Na posledním měnovém zasedání 2. srpna bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je od konce června na historickém minimu 0,5 procenta.
"Aktuální vývoj inflace i HDP se odchyluje od prognózy ČNB, v obou případech je realita nižší než odhady. Podmínky pro další uvolnění měnové politiky se zdají být zřejmé. Otázkou je ovšem účinnost snížení již beztak velmi nízkých úrokových sazeb," uvedl hlavní ekonom Patria Finance Davida Marek, který pokles sazeb očekává.
Marek zároveň upozornil, že v případě poklesu základní úrokové sazby, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, na stejné úrovni zůstane i diskontní sazba. "Ta sice bývá obvykle níže než repo sazba, nicméně nemůže klesnout na nulu, neboť jsou na ni navázány například sankce za pozdní placení daní," upozornil.
Podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa budou centrální bankéři nejspíše probírat i nestandardní nástroje měnové politiky. Důvodem bude podle něj fakt, že prostor pro další uvolnění měnových podmínek skrze snižování úrokových sazeb je omezený. "Nejefektivnější nástroj v české malé a otevřené ekonomice jsou určitě devizové intervence. Nicméně ne všichni členové bankovní rady budou nestandardním nástrojům nakloněni," uvedl Škop.
"Osobně pochybuji, že k jejich (pozn. - nestandardní nástroje) využití dojde a pokud ano, téměř jistě to nebude v nejbližší době," uvedl k tomu analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Využití těchto nástrojů přitom naznačil v rozhovoru minulý týden guvernér ČNB Miroslav Singer. "Následné odmítavé komentáře viceguvernéra Mojmíra Hampla ale potvrzují, že bankovní rada v tuto chvíli rozhodně netáhne za jeden provaz," upozornil hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny Jan Bureš.
Rozhodování o úrokových sazbách a měnového zasedání bankovní rady České národní banky se ve čtvrtek 27. září zúčastní všech sedm členů rady. V srpnu již pro snížení úrokových sazeb ČNB o čtvrt procentního bodu hlasovali viceguvernér Vladimír Tomšík a člen bankovní rady Lubomír Lízal. Pro zachování úrokových sazeb beze změny na jednání bankovní rady tehdy hlasovali viceguvernér Mojmír Hampl a členové bankovní rady Kamil Janáček, Pavel Řežábek, Eva Zamrazilová. Guvernér Miroslav Singer se jednání nezúčastnil.