Dle Kuby je státní podpory třeba, politické překážky nevidí

24.09.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

České firmy při pronikání na Východ potřebují státní podporu, sám vývoz a české projekty v Rusku však "v tuto chvíli" na politické překážky nenarážejí. Novinářům to dnes řekl český ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba po jednáních s ruskými ministry energetiky Alexandrem Novakem, průmyslu a obchodu Denisem Manturovem a regionálního rozvoje Olegem Govorunem. Kubu na cestě do Ruska provázejí podnikatelé ze 70 českých firem.

 

"V téhle chvíli politické překážky neexistují," řekl Kuba na dotaz ČTK. "Jednání bylo velmi věcné, manažersky zaměřené, skutečně orientované na to, aby bylo ekonomickým přínosem pro obě strany a nebylo zatíženo jakýmikoliv ideologickými překážkami," dodal.

V Moskvě se český ministr nesetkal "s ničím takovým", co by potvrzovalo varování premiéra Petra Nečase, že podpora punkové skupiny Pussy Riot, nedávno odsouzené do vězení, může uškodit českému exportu do Ruska.

"Na úrovni, na které jsme jednali, ruská strana nevnímá jakékoliv takové aktivity jako překážku česko-ruských vztahů a obchodu," řekl. Prý "české mediální prostředí tuto problematiku trochu přefukovalo", nakolik se generace ruských ministrů-čtyřicátníků zaměřuje "na racionální vztahy".

Neznamená to však podle Kuby, že by české podnikání v Rusku nepotřebovalo státní podporu, ale naopak. "Pokud vstupujeme na trhy, které mají trochu jiný i politický systém, ujištění a podpora státního a vládního aparátu je velmi důležitá. Považuji ji za klíčovou," zdůraznil.

Význam ruského trhu pro českou ekonomiku je podle ministra nyní o to větší, že odbytiště v Evropské unii, kam směřovalo 83 procent českého exportu, mají potíže. O potenciálu Ruska naopak svědčí rychle rostoucí obchod, jehož obrat loni dosáhl téměř 13,5 miliardy dolarů. Český vývoz do Ruska za posledních deset let vzrostl téměř desetkrát a letos má šanci překročit hranici šesti miliard dolarů. Zatím se však podílí na celkovém českém exportu necelými čtyřmi procenty.

"Pro ČR, která je exportně orientovanou, je diverzifikace exportu, orientace na jiné než evropské trhy, enormně důležitá," řekl Kuba. "I tato návštěva ukazuje, že tu potenciál je a že se ho daří naplňovat," dodal.

S ruskými partnery jednal o dodávkách ropy a plynu - v této sféře i přes podporu diverzifikace zůstává Rusko strategickým partnerem -, o možnostech českých firem podílet se na modernizaci ruského průmyslu či na zvyšování energetické efektivity, jakož i o problémech s financováním a úvěrováním projektů, a dostalo se mu příslibů pomoci. Do zasedání česko-ruské mezivládní komise, která se má sejít koncem listopadu v Kazani, chce také napomoci tomu, aby chystané projekty dospěly ke smlouvám a kontraktům. Rusy naopak ujistil, že tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín bude "naprosto čistý" a rozhodne technologie, cena a financování, jakož i podíl českých firem a jejich zapojení i do dalších projektů v Evropě a ve světě.

Z Moskvy Kuba ještě dnes odlétá do sibiřského Kemerova a odtud zamíří na Ural do Čeljabinska. Během cesty má strojírenská skupina Alta mimo jiné podepsat úvěrovou smlouvu s Ašinským metalurgickým závodem na první etapu rekonstrukce válcovací stolice. Celkově modernizace válcovací linky představuje pro Altu zakázku za 330 milionů eur (8,2 miliardy Kč).

Autor článku

aktualita  

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK