"Nadále předpovídáme postupné oživování, globální růst však bude o něco slabší, než jsme ještě v červenci předpokládali," řekla Lagardeová v projevu, jímž předznamenala výroční zasedání MMF a Světové banky v Tokiu 12. až 14. října. V červencovém výhledu MMF snížil globální odhad růstu pro příští rok na 3,9 procenta a pro letošek jej nechal na 3,5 procenta.
Největší hrozbou pro světovou ekonomiku zůstává dluhová krize v eurozóně, uvedla výkonná ředitelka fondu. Závažným rizikem je ale podle ní i hrozba takzvaného "fiskálního útesu" v USA, kdy na konci tohoto roku má vypršet platnost daňových sazeb snížených před deseti lety a počátkem příštího roku by mělo vstoupit v platnost automatické snižování vládních výdajů, dohodnuté loni v Kongresu. Pokud politici tomuto souběhu nezabrání, hrozí USA podle ekonomů pád do nové recese.
Lagardeová ale také poukázala na doklady zpomalování mladých tržních ekonomik a "velké obavy", které vládnou v chudých zemích ohledně vysokých cen potravin a kolísání cen komodit. Nebezpečí se podle ní skrývá i v rostoucím napětí a nepokojích v zemích Blízkého východu v souvislosti s vývojem po takzvaném "arabském jaru".