Část získaných peněz má jít také na zvyšování energetické účinnosti v průmyslu, zejména v teplárenství.
Poslanci v závěrečném schvalování odmítli rozšířit zákon o možnost použití peněz z prodeje povolenek také na podporu lokálních zdrojů tepla z obnovitelných zdrojů, jak navrhoval výbor pro životní prostředí. V něm tento návrh prosadil poslanec VV Josef Novotný. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) by to mohlo vést například k výstavbě komerčních tepláren a způsobilo by to víc škody než užitku.
Poslanci neschválili ani žádný z návrhů, který měnil poměr, v jakém se budou peníze z prodeje povolenek smět využívat.
Chalupa současně poslancům řekl, že ministerstvo chystá v horizontu několika dní představit program, jehož součástí bude i podpora výměny domácích topenišť z tuhých fosilních paliv na paliva z obnovitelných zdrojů. Půjde například o štěpku nebo pelety. Program má obecně podporovat úspory energií u konečných spotřebitelů, hlavně domácností, ale i u veřejných budov.
Energetické firmy si musí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky, jak vyžadují pravidla EU. Aby se však zabránilo skokovému nárůstu nákladů firem na povolenky, a tím zdražení elektřiny či tepla pro spotřebitele, budou podniky část povolenek dostávat zdarma. Ušetřené peníze mají investovat do ekologických opatření.
"Tato výjimka má řadu podmínek a v návrhu zákona jsou upraveny tak, aby proces vykazování provedených investic a následné bezplatné alokace mohl začít již v listopadu roku 2012," řekl již ve druhém čtení zákona ministr Chalupa. Počet bezplatných povolenek bude postupně klesat až na nulu v roce 2020.
V letech 2013 až 2020 bude mít ČR k dispozici celkem 645 milionů povolenek. Celkem 342 milionů povolenek půjde do aukcí a 303 milionů povolenek dostane český průmysl zdarma.