Sociální demokraté chtěli prosadit snížení daně u nafty o 2,5 koruny na litr a u benzinu o 1,5 koruny na litr. Věci veřejné navrhovaly snížit daň jen u nafty, a to o dvě koruny na litr. Poslanci nic z toho neschválili. Zatímco opozice tvrdí, že výběr daně by jejím snížením v konečném důsledku vzrostl, vláda je proti a obává se propadu inkasa daně.
Ministerstvo financí předpokládá, že příští rok přinese vyšší daň z tabákových výrobků státnímu rozpočtu o 1,4 miliardy korun a o rok později o dalších 1,7 miliardy korun více ve srovnání s letoškem. Inflaci by mělo zdražení v obou letech zvýšit o 0,14 procentního bodu.
Zvýšení daně z cigaret a tabáku vyžaduje evropská směrnice. Aby cena nerostla skokově, zvolilo ministerstvo postupné zvýšení daně ve dvou krocích; od příštího roku a od roku 2014. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) předloha zvyšuje nad požadavky směrnice daň u řezaného tabáku. Někteří opoziční poslanci novele vyčítali, že podle ní více zdaňuje levnější cigarety než dražší.
Sociální demokrat Miroslav Svoboda neúspěšně navrhoval jiný růst daně z tabákových výrobků. Zdůvodňoval jej tím, že není jasné, jaká bude příští rok sazba daně z přidané hodnoty. Návrh by prý zajistil zhruba stejné inkaso státu jako letos v případě, že by byla DPH 17,5 procenta a nikoli 21 procent, jak předpokládá vládní daňový balíček. Svobodův návrh by také zvýšil daň u doutníků a cigarillos. Naopak ve srovnání s vládním návrhem měla podle něho méně razantně růst daň u tabáků ke kouření.
Vládní novela se netýká pouze zdražení cigaret, ale obsahuje i opatření proti daňovým únikům. Například dovozci některých druhů zboží, které dani podléhá, budou muset finančním úřadům hlásit všechna místa, kam zboží můžou dovézt, a úředníci jim tato místa budou schvalovat. V dokladech při dopravě pohonných hmot bude muset být uvedeno, kam se nafta nebo benzin vezou.