Změnu zákona kritizovala levicová opozice. Menšina poslanců ČSSD a KSČM z hospodářského výboru doporučila předlohu zamítnout. Předseda výboru Milan Urban (ČSSD) tvrdil, že novela může způsobit tak velké škody, že to může být v budoucnu hodnoceno jako velezrada. Kateřina Konečná (KSČM) prohlásila, že zákon možná "rozbourá hospodářskou politiku státu".
Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle současného zákona můžou těžební firmy nabývat potřebné nemovitosti také vyvlastněním. Právě to Sněmovna dnes ze zákona vypustila.
Podle vlády tak vlastníci domů a pozemků dotčených těžbou získají lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.
Poslanec VV Milan Šťovíček řekl, že na obecnou úpravu vyvlastnění nebude mít tato změna zákona vliv a i nadále bude možné vyvlastňovat pozemky například pro stavbu dálnic. Šťovíček je starostou Litvínova, který by prolomení těžebních limitů dostalo na samý okraj těžební jámy.
Ministerstvo průmyslu a obchodu předpokládá, že od roku 2015 by případný postup za limity těžby uhlí v severních Čechách mohl záviset výhradně na dohodě vlastníků pozemků, pod kterými se uhlí nachází, a těžebních společností. Do roku 2014 zatím stát o prolomení limitů neuvažuje.