Globální výbor kritizuje EU za přístup ke kapitálu bank

01.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Londýn 1. října (ČTK) - Globální výbor pro regulaci bank dnes označil za nedostatečný způsob, jímž Evropská unie uplatňuje nová pravidla kapitálové přiměřenosti bank. Díky příliš benevolentnímu přístupu EU k posuzování kvality kapitálu a rizikových aktiv mohou evropské banky získat nekalou výhodu nad konkurenty ve zbytku světa, konstatoval Basilejský výbor.

Výbor v neobvykle kritické zprávě uvedl, že pravidla EU pro zavádění globální dohody o bankovním kapitálu tuto dohodu ve dvou aspektech neplní. Banky v EU mohou mít příliš málo kapitálu ke krytí rizikových státních dluhopisů a jejich kapitálový polštář nemusí mít požadovanou kvalitu.

"Může to mít dopad jak na finanční stabilitu, tak na mezinárodní soutěžní prostředí," uvedla zpráva výboru. Výbor hodnotil i plnění dohody v USA a Japonsku. Zatímco u Japonska žádné nedostatky nezjistil, u USA uvedl, že navrhují odlišný a co do dopadů těžko kvantifikovatelný přístup k převodům aktiv na cenné papíry.

Nová kapitálová pravidla zvaná Basel III, která reagují na poslední finanční krizi, se mají začít postupně zavádět od ledna příštího roku. Mají zajistit, aby banky měly dostatečný kapitálový polštář pro krytí ztrát z rizikových investic, aby je nemusely zachraňovat vlády. Příští rok má začít platit hlavní kritérium, podle něhož musí minimální podíl kapitálu na aktivech největších světových bank činit sedm procent.

Zpráva Basilejského výboru zasáhla podle agentury Reuters v Bruselu citlivé místo. Komisař pro finanční služby Michel Barnier vydal prohlášení, v němž zjištění výboru zpochybnil a uvedl, že "nejsou podložena exaktními důkazy".

Evropský bankovní úřad (EBA) minulý týden odhadl, že největší evropské banky by na konci loňského roku potřebovaly ke splnění nových globálních pravidel kapitálové přiměřenosti dodatečný kapitál 199 miliard eur (4,9 bilionu Kč). To je více než polovina toho, co potřebují všechny největší světové banky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK