Nová část továrny na střeše stávající haly bude mít podle společnosti rozlohu 3200 metrů čtverečních. Druhá hala o rozloze 11.000 metrů čtverečních vznikne v části průmyslové zóny, kde dříve vyráběla počítačové a telekomunikační komponenty kanadská firma Celestica. Lego chce objekt po této firmě na začátku příštího roku zdemolovat a postavit tam nový. Kromě prostor k balení výrobků v něm počítá s podzemním parkovištěm pro 250 aut.
"To potvrzuje naši silnou víru v českou továrnu a dovednosti a kulturu jejích zaměstnanců," uvedl k rozvoji české továrny šéf Lega Jorgen Vig Knudstorp. Rozvoj tuzemské továrny je podle vedení firmy "poháněn" silným růstem společnosti. Šéf kladenské továrny Carsten Rasmussen prý s tak rychlým rozvojem továrny nepočítal. "Pokud chceme pokračovat v růstu prodeje, musíme (továrnu) rozšířit," uvedl Rasmussen. Jinak by podle něj továrna během několika příštích let kapacitně přestala stačit.
Lego v Kladně funguje od roku 2000 a v současnosti zaměstnává kolem 1500 lidí. Patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Firma už před dvěma lety českým úřadům oznámila, že v největším středočeském městě plánuje postavit čtyři výrobní haly, ve kterých by pracovalo až 1090 lidí. Jejich výstavbu dokončila v letošním roce. Práci tam zatím našlo přes 200 lidí, další nové zaměstnance by podle kladenského úřadu práce měla firma nabírat v první polovině příštího roku.
Loni se kladenské továrně ekonomicky dařilo. Podle výroční zprávy firmě vzrostly příjmy z prodeje vlastních výrobků a služeb na více než 5,5 miliardy z předloňských 4,3 miliardy korun, produkci hraček zvýšila o čtvrtinu. Loňský zisk firmy před zdaněním činil téměř 166 milionů korun, v roce 2010 byl přes 64 milionů. Zisk roste Legu i celosvětově, v prvním letošním pololetí se zvýšil o 35 procent na dvě miliardy dánských korun (6,7 miliardy Kč).
Společnost Lego vznikla v roce 1932 jako výrobce dřevěných hraček, letos tedy slaví 80 let od svého založení. Celosvětově ji však proslavily až její stavebnice z umělohmotných kostiček. Kromě továren v ČR a Dánsku společnost hračky pro evropský trh vyrábí také v Maďarsku.