Společnost Czech Coal vypověděla 7. června EOP smlouvu s odůvodněním, že jí firma dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Krajský soud v Ústí nad Labem 22. června předběžným opatřením rozhodl o tom, že těžařská společnost elektrárně bude dodávat uhlí do konce roku 2012, což potvrdil i Vrchní soud v Praze. Elektrárna s těžařskou firmou neúspěšně vyjednává o dodávkách uhlí v následujících letech, v červenci podala také žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy.
EOP zahájily 13. září topnou sezonu, zásoby paliva jsou dostatečné, denně přijíždějí tři až čtyři vlaky uhlí. Pokud by se dodávky od ledna zcela zastavily, stačilo by uskladněné uhlí zhruba do začátku až poloviny února.
Ceny tepla pro příští rok by měla elektrárna zveřejnit v listopadu. "Kdyby hypoteticky vzrostla cena uhlí, promítlo by se to i do cen. Zatím ale uvažujeme se stávajícími cenami, upravovat se budou jen podle dalších vstupních faktorů," uvedl Zadák. Dosud byly ceny stanoveny vždy na celý rok, elektrárna je ale může měnit i během tohoto období. Pro letošní rok se cena tepla zvýšila pro koncové zákazníky celkem o 9,27 procenta. Na navýšení se 5,43 procentního bodu podílel růst ceny tepla, zbytek způsobila vyšší sazba DPH.
Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z elektrárny odebírá více než 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Teplo z elektrárny bere v regionu také řada firem a podnikatelů.
Majitelem EOP je Energetický a průmyslový holding (EPH). Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit zhruba na 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF, společnost Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.