Temelín a Dukovany jsou bezpečné, tvrdí Bartuška a ČEZ

02.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. října (ČTK) - České jaderné elektrárny Temelín a Dukovany nemají žádné vážné problémy s bezpečností. ČTK to dnes sdělil český vyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. Reagoval tak na zprávy o tom, že zátěžové testy evropských elektráren odhalily v Temelíně závažné nedostatky. Provozovatel elektráren ČEZ tvrdí, že zátěžové testy u Temelína a Dukovan vážné nedostatky neodhalily.

Podle evropského tisku ukázaly zátěžové testy více než 140 evropských jaderných elektráren stovky nedostatků, zejména ve Francii, ale také u českých a slovenských elektráren. Změny, které bude třeba udělat kvůli tomu, aby evropské reaktory splňovaly mezinárodní bezpečnostní standardy, mají stát až 25 miliard eur.

Podle německého tisku se největší problémy objevily u francouzské elektrárny Fessenheim, kterou Paříž plánuje zavřít v roce 2016, a u Temelína. U obou zařízení kontroloři našli "několik závažných kritických bodů", cituje Augsburger Allgemeine a další listy stanovisko Bruselu. Dukovany, stejně jako Temelín, prý například nejsou dostatečně vybaveny pro zvládání havárií. Navíc prý neexistují dostatečné plány pro takové nouzové případy, kdy je nutno jadernou elektrárnu zcela odstavit.

Podle Bartušky ale není správné tvrdit, že Temelín má vážné bezpečnostní nedostatky. Zpráva Bruselu je velmi rozsáhlá a doporučuje bezpečnostní změny pro všechny evropské elektrárny, upozornil.

"Sdělení Evropské komise nepřináší žádné nové informace o úrovni bezpečnosti jaderných elektráren v EU," uvedla mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. "Kompletní výsledky zátěžových testů, které byly zpracovány Vysokou skupinou pro jadernou bezpečnost, přijaty Evropskou komisí a zveřejněny 27. dubna 2012, nepoukazují na žádné zásadní nedostatky v technologii či v provozu českých jaderných elektráren, nicméně uvádí řadu příležitostí, jak dále zvyšovat úroveň bezpečnosti," dodala Půlpánová.

Zátěžové testy zkoumají, zda je zhruba 140 jaderných reaktorů v Evropě připraveno se vypořádat s tak extrémními případy, jako jsou útoky teroristů nebo ničivá zemětřesení.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK