"Do deseti dnů by se tedy měla rozběhnout výroba," dodal. KKCG chce zachovat současnou zaměstnanost, nemá zájem pracovníky propouštět. Podle informací z podniku dostalo už ale výpověď kolem stovky lidí napříč profesemi. "To už bylo dohodnuté předem, nějaká optimalizace se musela udělat, pro všechny práce není," uvedl personální ředitel firmy Pavel Ratislav. Podle něj už nyní pracuje zhruba stovka obráběčů kovů na rozpracované výrobě. Plný rozběh pecí očekává do konce roku. "Postupně se obnovují dodávky energií," uvedl. Mzdy firma lidem podle něj nedluží.
V pondělí v Plzni podle Plovajka jednal prozatímní věřitelský výbor, kde se zajištěný věřitel, banka HSBC, vzdal úvěrového financování. "Tím se Pilsen Steelu otevřela možnost jednat o naší nabídce," uvedl mluvčí KKCG. Management hned projednal nabídku KKCG a předložil ji věřitelskému výboru, který schválil uzavření úvěrové smlouvy na provozní financování do konce roku.
Podle pověřeného šéfa Pilsen Steelu Tomáše Egermajera udělá vedení podniku vše pro to, aby výroba pokračovala a lidé nepřišli o práci. "Zaměstnanci se začnou vracet do výroby postupně už počátkem října," dodal. Podle Egermajera byl vyhlášený úpadek prvním a nezbytným krokem k záchraně podniku a k zachování provozu.
"Bez externího financování se podnik neobejde," řekl insolvenční správce Michal Žižlavský z pražské společnosti IS Žižlavský. Ten si dokáže představit fungování nového investora v obou variantách řešení úpadku, tedy jak v reorganizaci, tak v konkurzu.
Největším věřitelem plzeňské firmy vlastněné ruským podnikatelem Igorem Šamisem je moskevská Vněšekonombanka, která zatím do insolvenčního řízení pohledávky nepřihlásila. Šamis si od ní půjčil na nákup Pilsen Steel.