"Bez přímé pomoci státu nemají podniky šanci se s tím vyrovnat," uvedl Hlaváček. Zdůraznil ekonomickou důležitost zemědělství, vinařství či sadařství pro jižní Moravu.
Podle viceprezidenta Agrární komory Bohumila Belady je reálné, že v případě vstřícného postoje státu by peníze mohly být k dispozici začátkem příštího roku. Možnost finanční výpomoci suchem postiženým pěstitelům je totiž podle něj nutné nejdříve projednat s Evropskou unií.
Zemědělci také jednají o podrobnostech, za které budou podniky s živočišnou produkcí moci požádat Správu státních hmotných rezerv o zápůjčku krmných plodin.
Prezident Agrární komory Jan Veleba již dříve odhadl, že tuzemští farmáři kvůli nižší úrodě letos za obilí utrží o šest až osm miliard korun méně než loni, jelikož vyšší ceny obilí nepokryjí pětinový pokles úrody. Propad tržeb podle něj pocítí právě hlavně zemědělci na jižní Moravě, kteří mají velmi nízké výnosy obilí.
Zemědělci, jejichž letošní úrodu snížilo sucho, již mohou počítat s předčasnou výplatou záloh na přímé platby v hodnotě 9,4 miliardy korun. Předčasné uvolnění peněz je součástí balíčku několika opatření na pomoc farmám postiženým nedostatkem vláhy, který připravilo ministerstvo zemědělství.