Srpen naznačil, že kvůli slábnoucí dynamice průmyslové produkce se česká ekonomika ve třetím čtvrtletí nevzpamatuje, uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek. "I když letní měsíce bývají slabší, průmysl již rok ztrácí na dechu a v současnosti jej ani nenabere. Podle signálů z členských firem svazu totiž nebude září a v podstatě ani zbytek roku obdobím optimistických výsledků," dodal.
Vedle produkce počítačů a motorových vozidel meziročně propadla výroba základních kovů a slévárenství. Nejvýznamněji vzrostla produkce chemických přípravků, výroba elektrických zařízení a výroba nápojů.
Jak naznačují nejnovější výsledky, česká ekonomika podle analytika ČSOB Petra Dufka zřejmě pomalu přichází o poslední jistotu v podobě rostoucího exportně orientovaného průmyslu. Vzhledem k tomu, že domácí poptávka prochází i nadále silným útlumem, nebudou podle něj zřejmě čísla v následujících měsících nijak povzbudivá.
Srpnový solidní výsledek zahraničního obchodu podle analytiků odráží překvapivě dobrou exportní výkonnost v kombinaci se slabou domácí poptávkou. "Příznivě k růstu českého exportu přispívají zejména automobilky, nicméně, jak ukazují aktuální data o průmyslové výrobě a nových zakázkách, i zde dochází ke zhoršování situace," uvedl ekonom Patria Finance David Marek. Vývoz tuzemských firem se v srpnu zvýšil meziročně o 7,9 procenta, dovoz o 0,8 procenta.
Stavebnictví zaznamenalo v srpnu pokles o 4,7 procenta, přičemž v červenci propad činil 0,5 procenta. Klesl počet vydaných stavebních povolení i zahájených bytů, dokončených bytů ale přibylo. "Stavebnictví zůstává na sestupné dráze, na kterou nastoupilo v důsledku úbytku soukromých i veřejných zakázek už před čtyřmi lety," uvedl Dufek. Podle generálního ředitele Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslava Maška nepomohly ani sezonní práce, které jinak v létě zlepšují celkovou bilanci.
Podobně jako další statistiky i vývoj nezaměstnanosti za září přinesl podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška nepříjemné překvapení. "Přírůstek počtu osob bez práce téměř o 6500 je druhým nejhorším zářijovým výsledky za deset let a od úplně nejhoršího roku 2009 ho dělí jen malý rozdíl," uvedl. Trh práce podle Sobíška reaguje na recesi v ekonomice, čímž se začal odstraňovat řadu měsíců trvající nesoulad mezi klesajícím výkonem v ekonomice a stagnujícím počtem zaměstnaných.