"Nemyslím, že budeme mít nějaká zásadní rozhodnutí o Řecku," řekl Juncker. Zástupci Evropské komise (EK), Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Evropské centrální banky (ECB), kteří s Aténami vyjednávají, podle něj budou ministry o situaci informovat. Jednání mezi nimi a Řeckem pak ale ještě dál poběží.
Jde hlavně o to, zda Řekové plní podmínky pro uvolnění další části úvěrové pomoci ve výši 31,5 miliardy eur. Jasněji o tom by mělo být koncem října či na začátku listopadu. V reakci na dotaz, zda by mohlo rozhodnutí o uvolnění této sumy padnout již brzy, Juncker podotkl, že naděje nikdy neumírá.
Dalším z témat, o němž dnes ministři budou jednat, je situace v krizí těžce stíhaném Španělsku. Jednak půjde o pomoc pro jeho banky, které podle nedávného auditu potřebují kolem 60 miliard eur, jednak o případný záchranný balík pro celou zemi. O tom, že by o takovouto pomoc mohl Madrid požádat, se sice nějakou dobu spekuluje, avšak podle vyjádření španělských i dalších politiků to na rozdíl od pomoci bankám není přinejmenším prozatím na místě.
"Španělsko v tuto chvíli žádnou pomoc nepotřebuje," podotkl k tomu před jednáním lucemburský ministr financí Luc Frieden. Podobně se vyjádřil i jeho německý kolega Wolfgand Schäuble.
Spuštěn byl dnes také oficiálně trvalý záchranný fond eurozóny ESM, který by měl v budoucnu disponovat kapacitou půjček až do výše 500 miliard eur. Až bude vytvořen nový jednotný dohled nad bankami v eurozóně, pak by tento fond měl mít možnost také rekapitalizovat přímo problémové banky některého státu. To by pro něj bylo výhodné, neboť by to nezatížilo jeho dluh. Otázkou však je, jestli se tato možnost bude moci využít už při zmiňované přímé rekapitalizaci španělských bank, neboť Finsko, Nizozemsko a Německo takovou možnost v minulých týdnech zpochybnily.