K iniciativě volající po zavedení daně z finančních transakcí v části EU, protože v celém bloku mimo jiné kvůli jasně deklarovanému odporu Británie to není možné, se podle Kalouska rozhodlo připojit už 11 zemí. "Dnes Slovensko oznámilo, že přistupuje," podotkl v Lucemburku Kalousek. "To znamená, že je dostatek zemí, které mohou onu posílenou spolupráci realizovat," dodal.
"Česká republika má jasnou pozici. Nechce a nebude blokovat posílenou spolupráci zemí, které se rozhodly k dani z finančních transakcí. Nicméně Česká republika sama v žádném případě tuto daň zavést nechce," dodal.
Podle něj za předpokladu, že bude tato daň zavedena jen v některých státech, tyto země riskují, že se finanční transakce přesunou jinam.
"Není to nic, co by ohrožovalo jednotný finanční trh," podotkl Kalousek. "Naopak v rámci jednotného finančního trhu ty země riskují, že se řada operací bude odehrávat jinde než u nich," dodal český ministr.
Kalousek připustil, že je možné, že některá budoucí vláda se k posílené spolupráci rozhodne přidat. On by v ní ale nechtěl být účasten.
Posílená spolupráce, o níž nyní v případě daně z finančních transakcí jde, je nástrojem umožňujícím devíti a více zemím EU pokročit ve spolupráci v oblastech, které některá země na celounijní úrovni blokuje.