O tom, že se v letošním rozpočtu unie nedostává až deset miliard eur, se už nějakou dobu spekuluje v evropském tisku. Komise by již brzy mohla přijít s žádostí o poskytnutí dalších peněz, které by měly zamířit do programů na pomoc chudším regionům, vědu či studentské výměny.
Pokud by komise požádala o deset miliard eur, jak napsal nedávno například týdeník European Voice, pak by z této sumy na Česko připadlo zhruba 200 milionů eur (asi pět miliard korun).
"Pokud má Evropská komise výrazné potíže s cash flow, tak je má proto, že nedokáže včas vyplatit prostředky zemím, které čerpají kohezní pomoc. A pokud nebudou těm zemím, které kohezní pomoc čerpají, prostředky propláceny včas, tak hrozí výrazné problémy v jejich veřejných rozpočtech," řekl Kalousek.
Upozornil ale, že nejde o oficiální pozici ČR, jen o jeho úvahu. "Přemýšlím tedy nahlas, co pro Českou republiku je složitější. Neproplacení kohezní pomoci včas, anebo příspěvek ve výši pěti miliard? Zatím mi to v mém přemýšlení jednoznačně vychází tak, že daleko větší riziko je neproplacení kohezní pomoci včas. Takže krátkozraké a populistické okamžité odmítání navýšení toho rozpočtu by bylo skutečně mimořádně krátkozraké," dodal.
Pokud by nicméně ČR oficiální žádost o další peníze obdržela, vyžádalo by si to odborné i politické diskuze. Významné by bylo i to, jakým způsobem by komise svou žádost odůvodnila.
Žádost o poskytnutí dodatečných fondů by mohla přijít už v příštích týdnech. Mluvčí eurokomisaře pro rozpočet Janusze Lewandowského nedávno řekl, že půjde o "významnou sumu". Nezbytná je podle něj k pokrytí "díry" mezi předpokládanými platbami pro letošní rok a závazky, které unie má a z nichž některé do letošního roku přešly z minulých let.
Peněz se nedostává například v kohezní politice, kterou míří peníze z EU do chudších regionů. Problémy se týkají i výzkumu a školství.