"Na počátku roku 2012 jsme byli svědky toho, jak věřitelé rychle vytahovali pohledávky z šuplíku a advokáti je žalovali či dávali do exekuce ještě před účinnosti novelizované vyhlášky, která měnila odměny advokátů. Tehdy jsme čelili několikanásobnému počtu exekucí. Vlivem situace v lednu a únoru tak bude letošní počet nařízených exekucí pravděpodobně na stejné úrovni jako loni. V příštím roce však očekáváme jejich zásadní pokles," uvedl Prošek.
Zároveň připomněl, že soudní exekutoři na počtu nařízených exekucí nemají žádný podíl. "Neovlivňují počet nařízených exekucí, nemají vliv ani na počet dluhů. Vykonávají jen to, co rozhodnou soudy," dodal. V médiích se objevily zprávy o tom, kolik exekucí letos odhadují inkasní agentury. "V žádném případě nejde o směrodatný a oficiální odhad. Inkasní agentury nemohou odhadovat počet exekucí, protože exekuce nejsou sféra, ve které působí," podotkl Prošek.
Loňský nárůst počtu exekucí byl podle Exekutorské komory mimo jiné důsledkem ekonomické krize, finanční vyčerpaností dlužníků, proti nimž je mnohdy nařízeno více exekucí, ale také větším zájmem věřitelů o služby soudních exekutorů.
fd urm