Kromě celkové produkce roste i počet firem, které Svatomartinské víno vyrábějí. Letos se jich přihlásilo 150, což je o 25 více než loni. Do boje o prestižní známku jde na 500 vzorků. Podle Vinařského fondu se přidávají i další výrobci včetně těch nejopatrnějších a nejkonzervativnějších.
Novinkou letošního ročníku bude povinnost deponovat vzorek každého z vín, které ponese značku Svatomartinské. Vinařský fond jako vlastník této značky bude mít v rámci prodeje Svatomartinských vín možnost provést kontrolu, zda víno na trhu skutečně odpovídá kvalitativními i senzorickými vlastnostmi vínu, které bylo hodnocené a jako Svatomartinské odbornou komisí uznané.
"Svatomartinská vína se od roku 2005, kdy Vinařský fond uvedl značku Svatomartinské na trh, stala, nebojím se říci, celonárodním fenoménem, který Českou republiku aspoň na několik týdnů doslova promění," uvedl ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.
Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku, určená ke konzumaci v řádu několika měsíců. Jde o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter.
Značku Svatomartinské mohou nést vína vyráběná z bílých odrůd Müller-Thurgau, Veltlínské červené rané a Muškát moravský. Růžové je z odrůd Modrý Portugal a Svatovavřinecké a červené z Modrého Portugalu a Svatovavřineckého. Tyto odrůdy byly pro značku Svatomartinského vybrané proto, že v podmínkách ČR dozrávají dříve, a nabízejí tak včas potřebnou vysokou kvalitu hroznů. Mezi Svatomartinskými víny je možné nalézt jak vína z jediné odrůdy, tak i cuvée, což je víno vyrobené z více odrůd.
První otevírání láhví nového Svatomartinského se uskuteční na Martina 11. listopadu v 11:00 na slavnostních akcích v Čechách, na Moravě. Každý rok si ale Svatomartinská vína získávají větší oblibu také v zahraničí, například na Slovensku, v Rakousku, Německu, nezřídka zamíří i do exotičtějších destinací.