"Přes mírné zvýšení počtu osob v prodlení hodnotíme dosavadní vývoj v letošním roce jako pozitivní. Nárůsty počtu nových dlužníků v prodlení jsou významně nižší než v minulosti a ve druhém čtvrtletí letošního roku dokonce počet osob evidovaných v registru Solus klesl," uvedl tajemník sdružení Jan Stopka. Tyto výsledky jsou podle něj jasným důkazem, že využívání klientských registrů pomáhá členským společnostem snižovat rizika u poskytovaných služeb.
Zhoršení podílu dlužníků v řádu několika setin procenta znamená ve většině těchto krajů návrat k hodnotám ze začátku letošního roku. Jako negativní hodnotí sdružení situaci v krajích, které vykazují zhoršení několik čtvrtletí v řadě. Jde například o kraje Karlovarský, Olomoucký nebo Ústecký.
Solus sdružuje 39 společností. Je mezi nimi 17 nebankovních finančních institucí, 12 bank, tři stavební spořitelny, čtyři telekomunikační operátoři, dvě energetické společnosti a jeden velkoobchodní řetězec. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků. Sdružení vzniklo v létě 1999.
Počet osob v prodlení při splácení finančních závazků ke konci září (v procentech): Jihočeský 7,49 Jihomoravský 6,55 Karlovarský 13,35 Královéhradecký 7,47 Liberecký 10,82 Moravskoslezský 9,65 Olomoucký 7,35 Pardubický 6,63 Plzeňský 8,16 Praha 6,59 Středočeský 7,80 Ústecký 14,43 Vysočina 5,33 Zlínský 5,41 Celá ČR 7,93
Zdroj: Solus