Jeho společnost v rámci řízení s komisí navrhla, že prodá zařízení o výkonu nejméně 800 megawattů. Zda půjde jen o jednu či vícero elektráren, případně o jaké konkrétně, zatím prý není rozhodnuto. "My abychom splnili dohodu, kterou máme s Evropskou komisí, tak musíme prodat 800 megawattů, kterých 800 megawattů to bude, se neví," řekl k tomu Beneš.
Zatímco komise finalizuje na základě testování trhu odpověď na návrhy české firmy, tak ČEZ zkoumá, kdo a případně za jakých podmínek by měl zájem mimo jiné o elektrárny Počerady, Dětmarovice a Chvaletice. "My se z toho strategicky rozhodneme," podotkl Beneš s tím, že rozhodnuto o prodeji konkrétního zařízení zatím není.
Komise v EU dohlíží na dodržování norem a pravidel mimo jiné i v oblasti hospodářské soutěže. "Potvrdí-li přezkum (tržní test), že navržené závazky obavy z nekalosoutěžního jednání odstraňují, může komise nabídnuté závazky učinit pro ČEZ právně závaznými," uvedla v červenci komise v prohlášení.
Nynější šetření "by se mělo přetavit ve finální rozhodnutí Evropské komie na přelomu listopadu a prosince," řekl Beneš. To, že firma nabídla, že prodá zmiňovaných nejméně 800 megawattů, ale podle něj neznamená, že ČEZ přiznává pochybení.
"Není to o tom, že bychom uznali jakoukoli vinu," řekl s tím, že k podobnému kroku se v minulosti rozhodli i další hráči. "Myslím, že je to rozumné, protože není příliš rozumné se přetahovat s Evropskou komisí," dodal na vysvětlenou.