Fond ESM začal oficiálně fungovat až v prvním říjnovém týdnu. Členské země eurozóny mu zatím poskytly 32 miliard eur (téměř 799 miliard Kč), což je splacený kapitál, který ovšem ESM nemůže rozpůjčovat. Výše tohoto kapitálu se bude postupně zvyšovat a v roce 2014 má dosáhnout 80 miliard eur (asi dva biliony Kč).
Podle pravidel, která zakládají existenci ESM, fond může splacený kapitál použít na investice převážně do evropských dluhopisů s ratingem na stupni alespoň AA. Tím je ale vyloučen nákup španělských dluhopisů, protože mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's nedávno snížila rating Španělska na známku BBB minus.
Pokud by tedy Španělsko v nadcházejících dnech požádalo o mezinárodní finanční pomoc, záchranný fond ESM by si musel urychleně vypůjčit peníze na trhu. Zdroje z bankovního světa nicméně agentuře Reuters řekly, že si nejsou vědomy, že by se záchranný fond k takovému kroku do konce letošního roku chystal.
Jiný zdroj, který je obeznámen s plánováním fondu, však obavy z nedostatku peněz bagatelizoval. "Jestliže splacený kapitál činí 32 miliard eur, ESM si může začít půjčovat peníze klidně i zítra, když bude chtít," řekl.
K postoji Španělska se na výročním zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) v Tokiu vyjádřil i španělský ministr hospodářství Luis de Guindos. Podle něj se nálada investorů ve vztahu k jeho zemi teď zlepšila a Španělsko má i silnou likvidní pozici. Minimálně do konce roku tak prý zemi žádné potíže nehrozí. Dokládá to prý i solidní zájem investorů o španělské dluhopisy.