Výrobci alkoholu i obchodníci požadují zavedení stálého celního dozoru u výrobců lihu a lihovin s rotací celníků. Navrhují také překvalifikovat nedovolenou výrobu lihu na trestný čin a zavést kontrolu obchodu s destilačními aparáty. Evidence by měla probíhat pod dozorem celníků. Velikost spotřebitelského balení lihovin by měla snížit na maximálně tři nebo jeden litr.
"Pokud jde o pěstitelské pálení, je dle našeho názoru potřebné zavedení vyšší kontroly tohoto typu pálení, zavedení systému speciálních kolků pro tyto produkty a zařazení pěstitelského pálení do živnosti vázané, nikoliv volné," uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.
Zásadní pro omezení černého trhu s lihovinami je podle Juračky také striktní dodržování evropských nařízení o sledovatelnosti lihovin, které umožňuje identifikovat dodavatele a přímé příjemce potravin.
UVDL a Svaz obchodu také podporují zavedení koncesovaného prodeje všech alkoholických nápojů na které je uvalena spotřební daň. Prodejce, který chce lihoviny nabízet, by podle návrhu musel vést podvojné účetnictví a být plátcem DPH. Pro kontrolu prodeje by také subjekt musel používat registrační pokladnu.
Vláda na začátku října pověřila ministerstva financí, průmyslu, zdravotnictví, spravedlnosti a vnitra přípravou návrhů pro boj s trhem černého alkoholu. Návrhy mají resorty předložit do 17. října. Vláda chce souborem opatření reagovat na sérii otrav metylalkoholem, která si celkem vyžádala 28 obětí.