Úrokové sazby hypotečních úvěrů přitom podle odborníků ještě svého dna nedosáhly. Česká národní banka například 27. září snížila na rekordní minimum základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, a půjčky na bydlení tak mohou zlevnit. "Současný vývoj napovídá, že tento rekord nemusí vydržet příliš dlouho, aktuálně mají některé banky stále dostatečný prostor k dalšímu snižování sazeb," uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.
Za posledních devět měsíců padl rekord už potřetí. Nízké úrokové sazby však překvapivě lidi do bank nelákají. V září si žadatelé vzali hypotéky za 8,698 miliardy Kč, což je o 1,5 miliardy méně než měsíc dříve. Stejně tak se snížily i počty hypotečních úvěrů. V září si hypotéku sjednalo 5302 klientů proti srpnovým 6164. Takový úbytek není běžný.
"Ačkoliv u značného počtu hypoték končí nyní fixace, nedochází k výraznému boomu v refinancování. Banky si mnohem více hlídají své klienty, než bylo obvyklé v minulých letech. První nabídka po ukončení fixace se sice obvykle pohybuje nad průměrnými sazbami, ale v případě nabídky od konkurenční banky je původní banka ochotna udržet si klienta téměř za jakoukoliv cenu," řekl Rajdl.
Pokles počtu hypoték může být způsoben i prodlužováním lhůty mezi rezervací nemovitosti a podpisem kupní smlouvy (tedy prodejem). Konkrétně v Praze se lhůta proti minulým měsícům prodloužila o 15 dnů. Tento trend je způsoben větší váhavostí klientů ohledně způsobu financování a především volby konkrétní banky, upozornil výkonný ředitel RE/MAX Hanuš Němeček.
Znamená to tedy, že realitní trh se sice začíná probouzet, ale některé prodeje ještě nejsou dotaženy do konce. Zvýšený zájem o nemovitosti potvrdil i obchodní ředitel M&M reality Miroslav Jonáš. "Objem prodaných nemovitostí proti loňským třem čtvrtletím je skvělý. Zatímco loni jsme touto dobou měli prodaných 10.822 nemovitostí, letos to je za stejné období 11.762. Růstová tendence je tedy evidentní," dodal.