ROP Severozápad měl rozdělit v Ústeckém a Karlovarském kraji celkem 19 miliard korun. Většinu, zhruba 16 miliard, už rozdělil, z toho potom asi 11 miliard proplatil. Program je od letoška zastavený a na rozdělení zbytku peněz je čas už jen do konce roku 2013. Evropská komise navrhla pro už schválené projekty sankci ve výši 10 procent dotace a dalších 12,4 procenta pro už proplacené projekty.
České úřady se už k návrhu vyjádřily a čeká se na konečný verdikt Evropské komise. "Teď se hraje o tu druhou částku, o její výši i o to, kolika projektů se to bude týkat. Ale o kolik peněz celkem půjde, o tom zatím nechci spekulovat, přestože se v médiích mluví o 2,5 až 3,5 miliardy korun," řekl ČTK Komínek. Rozhodnutí by podle něj mohlo přijít někdy během zimy.
Česko přitom tlačí čas - na rozdělení peněz je čas do roku 2013, do roku 2015 se mohou projekty už jen dokončovat. "Nějaká korekce určitě bude, jde o to, kdo ji uhradí. Úřad ROP Severozápad to přijmout může, ale ty peníze prostě nemá," řekl Komínek.
Situaci by podle něj asi nejúčinněji vyřešila intervence krajů, které by korekci zaplatily ze svého a chtěly pomoc i od ministerstva financí. Peníze z korekce by se navíc vrátily do ROP Severozápad a rozdělovaly znovu. "V ROP Severozápad zbývají tři miliardy, k tomu by se přidala i korekce, takže by tam bylo celkem až sedm miliard. A ty by se ještě zachránit daly," řekl Komínek. Vymáhat peníze přímo po žadatelích podle něj není reálné, protože by se zřejmě bránili u soudů a mezitím by uběhlo až příliš času.
I dvě miliardy korekcí by ale znamenaly pro kraje víc než desetinu ročního rozpočtu, navíc s nejistým výsledkem, zda se podaří peníze vůbec přerozdělit. "Když se kraje nedohodnou a nedá to nikdo, ministerstvo může říct, že bere všechny peníze nazpátek," připouští úplný konec ROP Severozápad Komínek. Velký podíl na rozhodnutí bude mít zřejmě právě Komínkova KSČM, která v obou krajích vyhrála volby a minimálně v Ústeckém zřejmě povede koalici.
"Myslím, že by bylo dobré, kdyby se kraje dohodly i s ministerstvem a ty peníze sehnaly. Získalo by se tím hodně prostředků, které by šly dát do projektů, které kraji opravdu pomohou," dodal Komínek. Může to být právě on, kdo bude mít na rozhodnutí Ústeckého kraje velký vliv. Podle informací ČTK je jedním z hlavních adeptů na post náměstka hejtmana. Na kandidátce KSČM byl na druhém místě. "Ve výboru ROP Severozápad už určitě nebudu. Už do toho nepůjdu, svoje jsem si odvedl. A hejtmanství? No, uvidíme," uzavřel Komínek.
ROP Severozápad do problémů dostala série skandálů, která se naplno rozjela vloni v březnu. Kvůli obvinění z machinací s rozdělováním dotací je ve vazbě bývalý náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda (ČSSD) i ředitel úřadu Pavel Markvart (ODS) a obviněni jsou i dva Markvartovi předchůdci. Jeden z nich, Petr Kušenierz, byl letos odsouzen na 7,5 roku, zatím nepravomocně. Podle krajského soudu chtěl po žadatelích za dotace zhruba dvoumilionový úplatek.