Sdružení dopravců vyzvalo členy, aby neplatili mýtné nedoplatky

18.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. října (ČTK) - Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia vyzvalo dopravce, aby neplatili několik let staré nedoplatky na mýtném. Poslední vlna výzev k platbám, které Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) rozeslalo prostřednictvím advokátní kanceláře Němec, Bláha, Navrátilová na konci října, vykazuje průměrnou 50procentní chybovost. Na dnešním setkání s novináři to řekl generální tajemník Česmadu Martin Špryňar.

Česmad kvůli postupu ŘSD a právníků podal ústavní stížnost na jednání advokátní kanceláře a zvažuje trestní oznámení kvůli vytváření nekalé konkurence. Reakci státní organizace a právníků ČTK zjišťuje.

Do doby rozhodnutí ústavního soudu mají dopravci podle Špryňara výzvy k platbě od výše uvedené advokátní kanceláře ignorovat, nebo je posílat zpět s odůvodněním, že obsahují neúnosnou míru chyb a podstoupit raději správní řízení.

Řada neoprávněných požadavků podle Česmadu vznikla například tak, že mýtný systém automaticky dopočítal částku za úseky, kdy se palubní jednotka nespojila s mýtnou branou. To ale nemuselo nastat kvůli chybě jednotky, ale například tím, že dopravce placený úsek ve skutečnosti neprojel.

"Máme vozidla vybavená navigačním a monitorovacím systémem. Máme tedy přesné argumenty o tom, zdali se vozidlo skutečně nacházelo na zpoplatněné trase, nebo zdali jelo jinudy," uvedl viceprezident Česmadu Jiří Povolný, který zároveň řídí dopravní firmu.

Kromě těchto případů firmy rozporují situace, kdy ŘSD po dopravcích vymáhá nedoplatky za vozidla, která jim nepatří, nebo poplatky za vozidla lehčí 12 tun, která v roce 2010 platbě elektronického mýtného nepodléhala.

Ústavní stížností se chce sdružení podle Špryňara domoci rozhodnutí, zda při sporech státu s dopravci jde o veřejnoprávní vztah, nebo soukromoprávní vztah, protože mezi těmito kategoriemi je rozdíl v tom, co si může ŘSD vůči dopravcům dovolit.

Dopravci si podle prezidenta Česmadu Vladimíra Starosty stěžují na téměř šikanozní jednání a vyhrožování ze strany advokátní kanceláře. Vadí jim rovněž postup státu při vymáhání nedoplatků. ŘSD totiž podle Špryňara vymáhá nedoplatky pouze od tuzemských dopravců, což je pro ně jednodušší, a zvýhodňuje tím zahraniční speditéry.

Letošní vlna výzev k vyplacení nedoplatků je čtvrtou v pořadí. ŘSD prostřednictvím advokátní kanceláře vymáhá zpravidla částky ve výši několika tisíc korun, kvůli kterým většina dopravců neriskuje soudní spor a raději je zaplatí. Ročně podle sdružení ŘSD vymáhá po dopravcích nedoplatky v řádu milionů korun. Činí tak s několikaletým zpožděním, na což si dopravci rovněž stěžují.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK