Equa bank půjčí Liberci 150 mil.Kč na stavby dotované z fondů EU

18.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 18. října (ČTK) - Liberci se po osmi měsících podařilo vyjednat revolvingový úvěr, který potřebuje na financování akcí dotovaných z evropských fondů. Potřebných 150 milionů korun půjčí městu Equa bank. Nikdo další v opakované veřejné soutěži nabídku nepodal. Podmínky jsou slušné, úvěr musí město splatit do konce roku 2015, řekl dnes novinářům ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (Liberec občanům). Soutěž vypisovalo město čtyřikrát, tu poslední v nouzovém režimu.

Banka nabídla městu úročení na úrovni měsíční úrokové sazby PRIBOR zvýšené o 4,16 procenta, což je aktuálně 4,66 procenta. Liberec měl i výhodnější nabídku, kterou v srpnu předložila rakouská Oberbank. Tehdy nabídla úročení úvěru zvýšeného o 1,85 procenta, což by bylo aktuálně 2,56 procenta. "Když ale televize odvysílala reportáž o tom, že libereckému dopravnímu podniku hrozí, že bude muset vrátit 80 milionů korun dotace na stavbu tramvajové trati, nabídku stáhla. Novou už nám nedali, i když se později ukázalo, že žádné dotace podnik vracet nebude," řekl Šolc. Město tak ale přišlo podle jeho odhadu o pět milionů.

Liberec se snaží revolvingový úvěr získat od února. Nynější úvěr u Všeobecné úvěrové banky na konci roku vyprší. Bez úvěru by podle Šolce město nebylo schopno předfinancovat projekty, na něž získalo evropské dotace. "Dokončily by se jen rozestavěné akce a další už bychom nemohli zahájit," vysvětlil Šolc. Úvěr umožní městu financovat jak kontroverzní rekonstrukci městských lázní, tak nový vstup do zoologické zahrady, nebo třeba rekonstrukci dětského hřiště na Kunratické financované z Integrovaného programu rozvoje města (IPRM).

Město vypisovalo soutěž opakovaně, protože se do ní nikdo nehlásil a nabídky nepředložila ani žádná z bank, jež radnice oslovila přímo. Jako důvod většinou uváděly špatný mediální obraz města i problémy, které má Česko s čerpáním evropských dotací. Liberec má pověst zkorumpovaného města a je známý svým vysokým zadlužením. Staré dluhy refinancoval vydáním komunálních dluhopisů za dvě miliardy korun, což ročně z jeho rozpočtu odčerpává kolem 170 milionů korun. Přesto si město stále drží rating Aa2 se stabilním výhledem.

Vedení radnice jednalo s bankami i nebankovními institucemi také o financování s využitím směnečného programu, kdy město prodává prostřednictvím banky směnky investorům. Tento způsob financování využívá třeba Brno. Liberec nabídl jako záruku Tipsport arénu, což je nejcennější majetek, který má a není zárukou za dluhopisy. Nabídky, jež město dostalo, však byly poměrně nevýhodné, město by v tomto případě platilo úroky až 15 procent. Proto se radnice vrátila k úvěru. I za něj bude ručit Tipsport arénou. Záruku a smlouvu musí ještě schválit liberecké zastupitelstvo.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK