Pravomoci tohoto komisaře by se mohly zřejmě týkat hlavně eurozóny. Její součástí Česko není, avšak v přístupových smlouvách se zavázala, že do ní jednou vstoupí, ačkoli žádné datum pro to není stanoveno.
"My jsme velmi opatrní ve vztahu k vytváření stále nových institucí, pozic a funkcí," řekl k Schäubleho nápadu Nečas při příjezdu na dvoudenní summit EU, který dnes v Bruselu začal. Zdůraznil, že unie už teď má k dispozici množství nejrůznějších instrumentů. "Spíše bychom měli zanalyzovat fungování těch stávajících nástrojů," podotkl premiér, který Prahu na vrcholné schůzce zastupuje.
"Tyto návrhy jsou v souladu s nedávnými i probíhajícími reformami ekonomického vládnutí a jistě budou klíčovým prvkem vyjednávání o směřování k silnější ekonomické unii," řekl k Schäubleho návrhům eurokomisař pro měnové a ekonomické záležitosti Olli Rehn.
Na summitu se jedná i o prozatímní zprávě vypracované unijním prezidentem Hermanem Van Rompuyem. V ní se kromě jiného říká i to, že by se mělo v unii zvážit, zda by se neměl vytvořit samostatný rozpočet eurozóny. K tomuto nápadu zatím ale nejsou známy takřka žádné podrobnosti, ani o tom, k čemu by měl sloužit, ani o tom, jaké zdroje by ho měly plnit.
"Je to myšlenka, o které je nutné diskutovat," řekl k tomu Nečas. Zároveň však poznamenal, že si neumí představit, že by tento samostatný rozpočet eurozóny byl financován z unijního dlouhodobého finančního rámce. Za určitých předpokladů by si ale jeho existenci dovedl představit.
Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg v úterý řekl, že případný vznik samostatného rozpočtu 17členné eurozóny by unii dál rozděloval.