Němci chválí Merkelovou za postoj k dohledu nad bankami

19.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel/Berlín 19. října (ČTK) - Rámcová dohoda o jednotném dohledu nad bankami, kterou během maratonu jednání na summitu Evropské unie v Bruselu nastínili zástupci členských zemí EU, je podle německých médií vítězstvím "na body" pro kancléřku Angelu Merkelovou. Dokázala prý přesvědčit ostatní kolegy, aby postupovali pomaleji. Podle guvernéra rakouské centrální banky Ewalda Nowotného bude jednotný dohled plně funkční do roku 2014.

Zástupci 27 zemí unie se během noci dohodli, že do konce letošního roku přijmou právní rámec, který dá Evropské centrální bance (ECB) plnou zodpovědnost za dohled nad všemi bankami. Těch je v celé unii zhruba 6000. Jednotný dohled by měl začít fungovat v průběhu příštího roku, je ale také možné, že v některých zemích bude celý proces pomalejší.

Francie a země na jihu Evropy chtěly, aby dohled fungoval hned od ledna, z části proto, aby se aktivoval nový záchranný fond eurozóny. Takzvaný Evropský stabilizační mechanismus (ESM), jak se fond nazývá, pak bude moci pumpovat hotovost přímo do bank.

"Merkelová v otázce bankovní unie zabrzdila (francouzského prezidenta Françoise) Hollandea," napsal na svém webu například list Süddeutsche Zeitung. "Merkelová zastavila spěchajícího Hollandea," přidal se server listu Spiegel Online. Naopak list Die Welt hodnotí summit opatrněji, podle něj to je spíš 1:1, pokud jde o Merkelovou a Hollandea.

Němečtí představitelé už před summitem říkali, že před rokem 2014 nebude žádný jednotný dohled nad bankami fungovat. "Našim ministrům financí dáváme ambiciózní úkol založit do 1. ledna 2013 právní rámec (pro dohled nad bankami). Tento bankovní dohled pak bude vznikat v průběhu roku 2013," řekla Merkelová novinářům v Bruselu. "Naším cílem je mít takový bankovní dohled, který bude hoden svého jména," dodala.

Merkelová a její ministr financí Wolfgang Schäuble už dlouho opakují, že kvalita musí být důležitější než rychlost, s jakou nový bankovní regulátor vzniká. Zdroj z francouzské vlády řekl, že ESM by mohl začít banky rekapitalizovat už v prvním čtvrtletí příštího roku, naopak podle zdroje z Německa je velmi nepravděpodobné, že to půjde tak rychle.

Za Českou republiku se summitu zúčastnil premiér Petr Nečas. Ten už před summitem řekl, že bude chtít záruky, aby jednotný bankovní regulátor nebyl hrozbou pro stabilitu českého finančního systému. Podle Nečase stále existuje možnost, že Česká republika plán na vznik jednotného bankovního dohledu zablokuje

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK