Van Rompuy by měl připravit pro unijní špičky podrobnější zprávu k této myšlence na prosincový summit. Lídři by tam pak měli říct, jestli o něco takového je vlastně v unii zájem a jakým způsobem s tím dál pracovat.
Současně Van Rompuy během krátké tiskové konference po skončení summitu zdůraznil, že tato debata bude zcela oddělena od "těžkých jednání", které unii v příštích týdnech čekají a které se týkají finančního rámce EU pro roky 2014 až 2020.
O tomto dlouhodobém rozpočtu se bude jednat na mimořádném summitu 22. a 23. listopadu, přičemž se dají očekávat zdlouhavé a ostré střety. Půjde o to, jak nastavit, kolik kdo bude do společné kasy dávat peněz a kolik z ní kdo získá zpět ve formě nejrůznějších dotací.
Britský premiér David Cameron se nedávno nechal slyšet, že není proti myšlence samostatného rozpočtu eurozóny. Dodal, že by se v takovém případě ale mělo uvažovat o redukci unijního rozpočtu. "Jedno nemá vůbec nic společného s tím druhým. Debata byla v tomto velmi jasná," řekl k tomu Van Rompuy.
Londýn patří mezi zastánce úspornějšího rozpočtu EU. Dnes Cameron zopakoval, že v případě, že britské požadavky nebudou v jednáních o příštím dlouhodobém rozpočtu uspokojeny, je připraven nový finanční rámec zablokovat.