Rozhodnutí, které učinil ministr průmyslu Christian Paradis, by mohlo signalizovat potíže i pro záměr čínské společnosti China National Offshore Oil Company (CNOOC). Ta už dříve uvedla, že hodlá za 15,1 miliardy kanadských dolarů (téměř 291 miliard Kč) převzít jinou kanadskou těžební společnost Nexen.
"Společnosti Petronas jsem odeslal sdělení, v němž uvádím, že nejsem se zamýšlenou investicí spokojen. Vzhledem k přísně důvěrným ustanovením zákona (o zahraničních investicích) se ale k této investici v tuto chvíli nemohu podrobněji vyjadřovat," sdělil ministr.
Kanada má pověst země, která zahraniční investice vítá a ministr řekl, že na této praxi se nic nezmění. Petronas má nyní 30 dnů na to, aby učinil v návrhu změny. Vláda se pak bude návrhem zabývat znovu, takže se zatím nedá říci, zda mohou Malajsijci na záměr úplně zapomenout, nebo zda jim dá Kanada ještě šanci.
Analytici pozorně sledují, jak se Kanada postaví k záměru čínské CNOOC. To je totiž mnohem citlivější téma, neboť Kanada se snaží s Číňany navázat kvalitní obchodní vztahy. Čína má v Kanadě zájem hlavně o těžební sektor, neboť se doma snaží uspokojit rychle rostoucí poptávku po energiích. Vláda v Kanadě už dříve uvedla, že tamní energetický sektor bude v příštích deseti letech potřebovat investice za 630 miliard dolarů (asi 12,1 bilionu Kč).
"Čína přichází s větším balíkem, jak už se na velmoc sluší," řekl podle agentury AP ředitel Čínského institutu na Albertské univerzitě Gordon Houlden. CNOOC, což je státní podnik, ale má západní manažery, se snaží ve svých plánech postupovat velmi opatrně. Před sedmi lety se totiž snažila v USA převzít energetickou společnost Unocal, narazila však na tvrdý odpor a nabídku pak raději stáhla, aby ještě více nepopudila tamní politiky.