"Nálada na akciových trzích zůstává dobrá, podpořená akcemi centrálních bank a stabilizací makroekonomických dat v USA. Předpokládám, že i české akcie si udrží dosavadní letošní kladnou bilanci," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Otázkou je podle něj to, zda má index PX ještě šanci výrazněji posílit. Z velkých vah se nedaří ČEZ a NWR, poměrně velký růst, který bude složité ještě prodloužit, zažily Komerční banka a Erste Group Bank, dodal.
"V závěru roku považuji za pravděpodobnější variantu, že dojde k posunu indexu PX nad hranici 1000 bodů," uvedl analytik Fio banky David Brzek. V pátek se PX pohyboval kolem 990 bodů. U finančních titulů budou nadále oporou přijatá opatření centrálních bank, očekává však spíše rozkolísané obchodování než jednoznačný růstový trend. "Posun na vyšší úrovně předpokládám u ČEZ, kde může zapůsobit posun v řešení situace v Albánii," podotkl.
"Aby Praha do konce roku posilovala (pokud okolní trhy budou mít tendenci k dalšímu růstu), znamenalo by to právě růst finančního sektoru a/nebo ČEZ," souhlasil analytik BH Securities Petr Hlinomaz. "Pakliže máme stále z investic ve finančním sektoru obavy, snad jen s výjimkou akcií VIG, pak se zdá být ČEZ poměrně nadějnou investicí, pokud ho nezastaví nějaká regulatorní opatření z EU či v tuzemsku," doplnil.
Letošní růst indexu PX je podle Hatlapatky solidní vzhledem k evropské dluhové krizi a nepříznivému vývoji některých titulů, které mají v indexu PX velkou váhu. Hlavně akcie ČEZ jsou pro index PX brzdou. Negativní vliv na PX mají také akcie NWR, které letos již propadly o téměř 40 procent. Hlavním tahounem pražské burzy jsou letos akcie Erste Group a Komerční banky. Nejvíce rostoucím titulem byla nicméně zatím společnost AAA Auto, která posílila od začátku roku o téměř 40 procent, její vliv na celý index PX je ovšem zanedbatelný.