"Vzhledem ke změně rámcových podmínek, slabšímu růstu a značnému tlaku na ceny na trhu zařízení pro výrobu solární energie nebyla splněna očekávání, která firma do aktivit kolem solární energie vkládala," uvádí se v oznámení Siemensu.
Plánovaný prodej je součástí nového úsporného programu, který firma oznámila začátkem tohoto měsíce. Vede ji k tomu snaha snížit náskok, který mají vůči Siemensu hlavní konkurenti, což je například švýcarská strojírenská skupina ABB nebo americká General Electric. Tito rivalové jsou schopni dosahovat vyšších hrubých marží než Siemens.
Když Siemens nová úsporná opatření oznamoval, říkal mimo jiné, že se podívá na ty aktivity, které si dlouhodobě vedou v rámci skupiny hůř. Součásti, kterých se nyní firma hodlá zbavit, zaměstnávají asi 680 lidí a v loňském roce vygenerovaly tržby méně než 300 milionů eur (asi 7,4 miliardy Kč). Ztráty ale tuto částku ještě převyšují.
Nový program úspor se označuje jako Turbine 2013. Siemens uvedl, že už jedná s několika zájemci, kterým by solární byznys prodal, jména ale nesdělil. Jasné není ani to, kolik hodlá Siemens v rámci změn ušetřit a případně kolik lidí bude muset odejít. Podrobnosti by podnik mohl oznámit spolu s hospodářskými výsledky za uplynulý fiskální rok, které plánuje na 8. listopadu.
Nesplněná očekávání v solárním byznysu jen v Německu stála existenci už několik firem. Za poslední rok vyhlásily bankrot firmy jako je Q-Cells nebo Solar Millennium; ještě před lety se jim přitom na finančních trzích obecně předpovídala slibná budoucnost.
Evropská unie v září zahájila antidumpingové řízení proti výrobcům solárních panelů z Číny. Vyhověla tak žádosti jedné z asociací, podle které se panely z Číny vyvážejí za nižší cenu, než jsou výrobní náklady.