Vládní novela by měla vlastníkům domů a pozemků zejména nad ložisky uhlí zaručit, že jim těžařská firma jejich majetek nebude moci vyvlastnit. Zástupci ministerstva průmyslu a obchodu poukazovali mimo jiné na riziko spekulací s pozemky, kterých by se mohlo vyvlastnění týkat.
Kritici novely v souladu s argumenty těžařských společností poukazovali na to, že v případě zrušení možnosti vyvlastnění by byly nemovitosti nad ložisky chráněny a nerostné bohatství pod nimi by bylo nevyužitelné. Možnost těžby by prý byla složitější a nákladnější. Proti postoji ČSSD protestovala ekologická organizace Greenpeace.
Vyvlastnění do budoucna hrozí občanům Horního Jiřetína, Černic a Karviné. Lidé žijící v oblastech těžby uhlí jsou nyní chráněni územními limity. Ty by však mohly v příštích letech přestat platit. Zrušení možnosti vyvlastění jim má přinést větší jistotu, že o svůj majetek nepřijdou. Podle vlády také vlastníci domů a pozemků získají novelou lepší možnost domoci se řádného odškodnění nebo finančního vyrovnání.
Senát podle doporučení jeho výborů naopak schválí vládní novelu, která má zjednodušit a zlevnit vyvlastňování pozemků například pro výstavbu silnic a dálnic. Novela rozděluje proces vyvlastnění na samotné vyvlastnění a na proces náhrady za vyvlastňovanou nemovitost. Nově by například námitky proti výši náhrady neměly odkladný účinek na zahájení stavby. Stát by mohl ročně touto změnou zákona ušetřit miliardy korun ročně.