Polsko si poprvé půjčuje v eurech levněji než Česká republika

25.10.2012 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Varšava 25. října (ČTK) - Polsko si vůbec poprvé půjčuje v eurech levněji než Česká republika. Investoři patrně oceňují snahu polského premiéra Donalda Tuska více se zaměřit na podporu hospodářského růstu a méně lpět na drastických úsporách. Naopak Praha trvá na tom, že je třeba dál hlavně šetřit a škrtat výdaje.

Výnosy desetiletých státních dluhopisů polské vlády denominované v eurech klesly pod výnosy srovnatelných dluhopisů české vlády už 15. října. Ukazují to data, která zkompilovala agentura Bloomberg. Po výkyvech v minulých dnech byl výnos o jeden bazický bod, tedy 0,01 procentního bodu, nižší i během dneška.

Přitom ještě před dvěma měsíci byla situace úplně jiná. Výnosy polských dluhopisů byly o 47 bazických bodů vyšší než výnosy dluhopisů českých, v obou případech opět u papírů denominovaných v eurech.

Polská ekonomika ve druhém čtvrtletí vykázala růst hrubého domácího produktu o 2,3 procenta, zatímco ta česká je už od konce loňského roku v recese, a její HDP tudíž klesá. Paradoxem je i to, že Česká republika má u renomovaných agentur i vyšší úvěrový rating.

Tuskova vláda před šesti týdny zmírnila plán na snížení deficitu na letošní a příští rok. Činí tak s cílem umožnit vyšší výdaje, s jejichž pomocí hodlá stimulovat ekonomiku. Naopak český premiér Petr Nečas chce stejného výsledku dosáhnout hlavně zvyšováním daní, zatímco revolta v jeho Občanské demokratické straně (ODS) ohrožuje premiérův vliv.

"Zdá se, že trhy dnes zajímá hlavně růst," upozornil hlavní ekonom finančního ústavu ING Groep Mateusz Szczurek. Bloomberg jeho slova citoval v článku, který umístil na svém webu. "Dokud budete mít růst a výslovně neuděláte nějakou chybu, pak bude mít deficit na výnosy dluhopisů jen mizivý vliv," dodal.

Polské dluhopisy v místní měně se splatností jeden rok a déle v letošním roce v přepočtu na eura vynesly zatím kolem 18 procent. Srovnatelné české dluhopisy mají zatím výnos kolem 14 procent, zatímco průměr u státních dluhopisů zemí eurozóny je asi devět procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK