Blackoutu podle úřadů předcházel požár jedné z rozvoden v oblasti Amazonie. "Severovýchodní rozvodná síť totálně zkolabovala," citovala AP ministra energetiky Marcia Zimmermanna. Výpadek zasáhl více než čtvrtinu ze všech obyvatel téměř dvousetmilionové země.
Na některých místech byli lidé bez elektřiny až čtyři hodiny do dnešního rána. Řada z nich nemohla spát. Obyvatelé města Recife si podle AP stěžovali na to, že je kvůli nefunkčním ventilátorům trápí vedro a moskyti.
Vláda zatím nezjistila příčiny série blackoutů posledních týdnů a ministr Zimmermann svolal už druhou krizovou schůzi během pěti týdnů. Brazilská energetická infrastruktura zaostává za rychlým ekonomickým vzestupem země. V letech 2001 a 2002 země prošla takzvanou blackoutovou krizí, když kvůli suchu neprodukovaly vodní elektrárny dostatek energie. Části země tehdy trpěly řízeným omezením dodávek proudu.
Od té doby sice země do elektrické sítě mohutně investovala, i nadále ale bude energetika klíčovou oblastí pro investice. Do roku 2020 chce brazilská vláda postavit 48 nových vodních elektráren, aby nasytila zvýšenou poptávku po elektřině související s rychlým ekonomickým růstem.
Brazílie má však jeden akutní problém, který musí vyřešit co nejdříve. Výpadky proudu přispívají k obavám, že země bude mít potíže zvládnout pořadatelství dvou zásadních světových sportovních událostí: fotbalového mistrovství světa v roce 2014 a letní olympiády o dva roky později.