"Loni v tuto dobu výroba rumu a vodky jela ve dvousměnném provoze a velkoobchody se předzásobovaly na Vánoce, letos zatím marně čekáme na oživení trhu," uvedl ředitel. Konstatoval, že lidi klasické konzumní lihoviny, jako je rum a vodka, kupují v daleko menší míře než loni. "Nevnímají, jestli to je Tuzemák z Božkova nebo z Fruka, nebo od Draka. Ta značka je tak zdevastovaná, že lidi ho zatím nekupují," dodal.
V listopadu a v prosinci bývá sice prodej nejvyšší, Nejedlý ale odhadl, že výroba lihovin vlivem metanolu a prohibice klesne z loňských 48.000 hektolitrů až o pětinu. I letos ale likérka ukončí rok se ziskem. "Zisk určitě vytvoříme, ty domácí prodeje, kde jsme sice dělali velké objemy rumu a vodky, nahrazujeme ziskovějším sortimentem na export," vysvětlil. Trápí ho však, že trh do Ruska, který tvořil 70 procent vývozu Fruka, stále není uvolněný.
Metylalkoholová aféra vypukla v Česku na začátku září. V celé zemi si vyžádala už 30 životů a další lidé budou mít trvalé následky, zejména poškozený zrak. Nejedlého štve, že poctiví výrobci doplatili na nelegální výrobu, ačkoliv na ni celé roky upozorňovali. "Stát to mohl řešit dříve, a ne až když je 30 mrtvých. Pozitivní je to, že černá výroba na severní Moravě dostala velkou ránu, v takovém objemu, jako jela, už nepojede," řekl ČTK.
Odběratelé si podle Nejedlého snad uvědomili, že neměli kupovat nadměrně levný alkohol od pochybných likérek. "Pokud někdo nabídne lihoviny, na které nejsme schopní cenově reagovat, tak už je v tom podezření," poukázal. Doufá, že lidé už nebudou kupovat pochybný alkohol ve stáncích a kanystrech.
Likérka Fruko-Schulz kvůli metanolu sedm dnů nevyráběla, dalších pět dnů zaměstnanci měnili kolky na vyrobeném zboží. To jsou ale podle ředitele pro firmu minimální ztráty, větší přinesla ztráta důvěry ve značku Tuzemák.
Likérka Fruko-Schulz loni vyrobila téměř 48.000 hektolitrů lihovin a 1,7 milionu lahví sirupů. Více než polovinu výroby tvořil rum Tuzemák. Společnost měla obrat 632 milionů korun, což je o 74 milionů více než v předcházejícím roce. Na export loni směřovalo zhruba 12 procent lihovin. Rok likérka uzavřela se ziskem zhruba 20 milionů korun.